Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…

Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…

A CO TO TAKIEGO?

Co to takiego ten hausbot?

Gdy na pytanie „gdzie byliście na wakacjach?” odpowiadamy „na hausbocie” najczęściej widzimy w oczach rozmówcy pytajniki. Co to takiego ten hausbot? 

Hausbot w porcie

Hausbot (inaczej houseboat, barka, jacht spacerowy) to komfortowy jacht motorowy skonstruowany z myślą o żegludze śródlądowej. Zgodnie z zapisami obecnie obowiązującej ustawy o żegludze śródlądowej nie jest wymagane posiadanie patentu motorowodnego do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW (ok. 100 kM) i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.  Większością hausbotów można zatem bez uprawnień (ale po przeszkoleniu!) wyruszyć na rzeki, jeziora i kanały. Tylko żegluga po Zalewie Wiślanym, który stanowi wewnętrzne wody morskie, wymaga stosownych uprawnień.

Hausbot przy nabrzeżu w Elblągu

Co znajdziemy pod pokładem hausbota?

Hausboty oferują dwie z pozoru przeciwstawne opcje – wygodę oraz możliwość dotarcia do odludnych i dzikich zakątków.  My pływaliśmy Weekendem 820, który pod pokładem mieści aneks kuchenny  z lodówką, zamrażalnikiem, dwupalnikową kuchenką i zlewem. Jest tam też wygodna mesa – miejsce ze stolikiem i kanapami do siedzenia, TV i radiem oraz WC. Mesa po złożeniu stolika zamienia się w sypialnię. Zanocować na Weekendzie 820 może 7 osób, ale biorąc po uwagę szerokość poszczególnych koi,w miarę komfortowo śpi pod pokładem 5-6 osób.

Wnętrze hausbota - koja dziobowa

Wnętrze hausbota - kuchnia (kambuz)

A na pokładzie…

Na pokładzie, oprócz steru i fotela kapitańskiego znajdują się stolik i wymoszczone materacami siedziska, na których mieści się wygodnie cała załoga. Przed słońcem chroni daszek, przed gorszą pogodą opuszczane i zasuwane „okienka”(cabrio).

Za sterem hausbota

Na pokładzie hausbota

Cabrio przydało nam się bardzo również na Kanale Ostródzko-Elbląskim, gdzie szczelnie zasunięte chroniło nas przed atakami insektów. Na wypadek zimna zainstalowano na hausbocie ogrzewanie. Na przednim pokładzie można się swobodnie „wyłożyć” i podziwiać okoliczności przyrody. A te bywają niesamowite!

Na dziobie hausbota

Zachód słońca nad Nogatem z pokładu hausbota

Kanał Oberlandzki z pokładu hausbota

Wschód słońca na Nogacie w marinie Malbork

Pasące się krowy - widok z pokładu hausbota

Zachód słońca na Szkarpawie

Sam na sam z przyrodą? Miejskie atrakcje? Wybór należy do Ciebie!

Dzięki zbiornikom paliwa, wody pitnej, butli gazowej oraz bateriom można praktycznie co drugą noc spędzać „na dziko”. Pętla Żuławska i Kanał Oberlandzki nie są zatłoczone i biwakując w ten sposób jesteśmy rzeczywiście sam na sam z przyrodą.

Brzegi jeziora Druzno z pokładu hausbota

Ptak szybujący nad Druznem

 

Łabędzie na Kanale Oberlandzkim

W celu uzupełnienia zapasów paliwa, wody i naładowania baterii trzeba zawijać do portów i przystani. Takie noclegi też mają swój urok – zamek w Malborku czy starówka gdańska widziane z wody wyglądają zupełnie inaczej! Taki postój jest tez znakomitą okazją do zwiedzenia portowych miast i miasteczek oraz poznawania lokalnych atrakcji.

Zamek w Malborku z pokładu hausbota

Zamek krzyżacki w Malborku. Widok z Nogatu.

Żuraw Gdański z pokładu hausbota

Gdańska starówka. Widok z Motławy.

Dom podcieniowy w miejscowości Żuławki

Dom podcieniowy na Żuławach.

Niewątpliwą atrakcją na trasie są także oraz budowle hydrotechniczne, które trzeba „pokonać” – śluzy, pochylnie, mosty: zwodzone, pontonowe czy obrotowe.

Most zwodzony w Elblągu z pokładu hausbota

Most Niski w Elblągu.

Pochylnia Oleśnica z pokładu hausbota

Kanał Oberlandzki. Pochylnia Oleśnica.

Most Wysoki w Elblagu z pokładu hausbota

Most Wysoki w Elblągu.

Hausbot w śluzie Rakowiec

Śluza Rakowiec.

Most zwodzony w Rybinie z pokładu hausbota

Most zwodzony w Rybinie.

Dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na model Weekend 820? Potrzebny nam był hausbot na minimum 6 osób, we w miarę przystępnej cenie. Wybór jednostek jest oczywiście znacznie większy. Turystyczne pływanie hausbotami doczekało się już nawet swojej nazwy – hydrocaravaning. Zatem… Cała naprzód!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt tygodniowego czarteru hausbota Weekend 820 w Polsce to ok. 3000 PLN

Gdzie pływać?

Do tej pory pływaliśmy po Pętli Żuławskiej oraz Kanale Ostródzko-Elblaskim (Oberlandzkim), Jezioraku i Zalewie Wiślanym. Możliwości jest jednak znacznie więcej! Można wybrać się na Wielkie Jeziora Mazurskie, Wielką Pętlę Wielkopolski, Kanał Augustowski, wybrane odcinki Wisły i Odry. Do dyspozycji mamy również europejskie drogi wodne Czech, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii,Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch czy Portugalii.

One Reply to “Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *