Co mogą obejmować koszty leczenia za granicą?

Co mogą obejmować koszty leczenia za granicą?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wyjeżdżasz za granicę? Koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Najważniejszym jego elementem są koszty leczenia za granicą. Sprawdź, co obejmuje taka polisa.

Czym jest polisa kosztów leczenia za granicą?

Jeśli w podróży dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub pogorszy się nagle Twój stan zdrowia, nie będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach NFZ. Chyba że masz kartę EKUZ i przebywasz w kraja Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jednak EKUZ nie zawsze zapewni Ci bezpłatną pomoc lekarską. W takich sytuacjach potrzebne będzie ubezpieczenie turystyczne, które zawiera koszty leczenia za granicą (KL).

Co zawiera polisa kosztów leczenia za granicą?

W zależności od oferty ubezpieczenie może obejmować różne elementy. Może to być m.in.:

· wizyty lekarskie,
· badania specjalistyczne, 
· pobyt w szpitalu,
· koszty przeprowadzania akcji ratowniczych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu np. helikoptera,
· wizyta i leczenie u stomatologa w przypadku bólu zęba lub stanu zapalnego,
· transport do placówek (szpitala, przychodni itd.),
· zakup leków,
· transport medyczny do kraju,
· transport zwłok do kraju.

To nie wszystko. Polisa kosztów leczenia za granicą może także obejmować inne dodatkowe kwestie takie jak m.in.:

· opieka nad dziećmi, jeśli ubezpieczony nie może jej chwilowo sprawować, 
· pomoc w organizacji przyjazdu bliskich na czas hospitalizacji ubezpieczonego, 
· usługi informacyjne, takie jak zaczerpnięcie informacji o lokalizacji szpitala itd.,
· pomoc tłumacza,
· ubezpieczenie bagażu od kradzieży, zaginięcia i zniszczenia.

Koszty leczenia za granicą a choroby przewlekłe

Trzeba zaznaczyć, że nie w każdym przypadku możliwa jest refundacja kosztów leczenia za granicą. Wszystko zależy od warunków polisy. Większość ubezpieczycieli nie zwraca kosztów w przypadku leczenia związanego z przewlekłą chorobą np. cukrzycą czy nadciśnieniem. Jeśli jednak cierpisz na taką dolegliwość, nie jesteś skazany na wysokie rachunki za leczenie za granicą. Możesz wykupić dodatkowe rozszerzenie do swojej polisy. Ubezpieczenie będzie nieco droższe niż w przypadku osób, które nie cierpią na chorobę przewlekłą, jednak będziesz mieć pewność, że w razie pogorszenia stanu zdrowia otrzymasz zwrot kosztów za udzieloną Ci pomoc medyczną podczas podróży zagranicznej. 

Praca a ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży

Wybierasz się za granicę, by pracować? Sprawdź, czy Twoja polisa przewiduje pomoc w takich wypadkach. Może się okazać, że będziesz musiał dokupić stosowne rozszerzenie. Warto zaznaczyć, że dla pracowników umysłowych taki dodatek będzie z reguły o wiele tańszy niż w związku z podejmowaniem pracy fizycznej. Dzieje się tak dlatego, że prawdopodobieństwo ulegnięcia nieszczęśliwemu wypadkowi jest mniejsze w przypadku pracy biurowej niż pracy na budowie. Towarzystwo, szacując tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, liczy sobie więcej za ochronę pracowników fizycznych. 

Czy ubezpieczenie chroni podczas uprawiania sportów?

Wybierasz się na narty? A może będziesz na wakacjach uprawiał kolarstwo wysokogórskie? Powinieneś wiedzieć, że z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe nie pokrywają pomocy w razie wypadków, do których doszło, gdy ubezpieczony uprawiał sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny. Sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), jak w przypadku danej polisy definiowane są te sporty i ile kosztuje dodatkowe rozszerzenie do polisy kosztów leczenia za granicą.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli chodzi o zakres kosztów leczenia za granicą?

Kupując ubezpieczenie, sprawdź, czy zapewnia ono pomoc w razie zachorowania na COVID-19. Większość towarzystw pokrywa leczenie w przypadku zarażenia koronawirusem jednak warto się upewnić, czy na pewno tak jest. 

Zwróć także uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje tzw. klauzulę alkoholową. To ważne rozszerzenie, jeśli podczas urlopu masz zamiar imprezować i odwiedzać puby. Tylko z tym dodatkiem zostanie Ci udzielona pomoc medyczna za granicą na koszt ubezpieczyciela. 

Przejrzyj OWU pod kątem tzw. wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, kiedy ubezpieczenie nie będzie działało. W przypadku kosztów leczenia za granicą należą do nich m.in. szkody spowodowane umyślnie przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, czy podczas popełnienia bądź usiłowania popełnienia przestępstwa.

Sprawdź, czy polisa nie przewiduje ograniczeń wiekowych. W niektórych sytuacjach ubezpieczenie osób starszych może dodatkowo kosztować.  

Przykładowe koszty leczenia za granicą

Nadal zastanawiasz się, czy kupować ubezpieczenie turystyczne? Przyjrzyjmy się przykładowym kosztom leczenia w kilku krajach na świecie:

· USA: zapalenie płuc – ok. 2 950 000 zł;
· Austria: zapalenie otrzewnej – 102 000 zł;
· Wyspy Kanaryjskie: złamanie nogi – 250 000 zł.

Te opłaty są w niektórych krajach horrendalnie wysokie (najdroższym krajem pod tym względem są Stany Zjednoczone). Lepiej więc przed wyjazdem wykup ubezpieczenie i nie martw się o swoje finanse w przypadku konieczności podjęcia leczenia za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Między innymi z powodu, że koszty leczenia są tak zróżnicowane w zależności od kraju, różne są koszty ubezpieczenia. Sprawdziliśmy, ile kosztuje taka polisa na wyjazd do kilku przykładowych krajów. 

Z tym, jak drogie są usługi medyczne w danym kraju, wiąże się wysokość sumy ubezpieczenia, a ona z kolei wpływa na ostateczną cenę polisy. 

Ważne! W cenę powyższych polis wliczone są również inne dodatki np. ubezpieczenie NNW czy OC w życiu prywatnym. 

Gdzie kupić ubezpieczenie? 

By kupić dobrą polisę, najlepiej wybrać się do multiagencji, takiej jak CUK Ubezpieczenia. Można tu porównać kilkanaście ofert i wybrać najlepszą z nich. Czy można kupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą online? Oczywiście! Możesz to zrobić na przykład tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne/koszty-leczenia-w-podrozy.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *