Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce – odkryj malownicze zakątki kraju

Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce – odkryj malownicze zakątki kraju

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polska to kraj pełen urokliwych zakątków, które warto odkrywać podczas samochodowych podróży. Malownicze trasy dostarczają niezapomnianych wrażeń. Oto przegląd najpiękniejszych dróg w Polsce, które pozwolą poznać różnorodność krajobrazów naszego kraju.

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Przed wyruszeniem w Polskę, warto dobrze przygotować do podróży. Jednym z istotnych aspektów jest sprawdzenie ważności polisy OC – warto również zastanowić się nad dodatkową ochroną samochodu. Interesujące oferty dostępne są tutaj, na stronie HDI ubezpieczenia. Inne ważne aspekty przygotowania do podróży to sprawdzenie daty kolejnego przeglądu technicznego auta, a także zadbanie, by było sprawne. 

Należy sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach. To podstawy, o których wielu kierowców zapomina. Teraz można bez przeszkód odkrywać uroki kraju podczas podróży trasami, które proponujemy.

Wielka Pętla Bieszczadzka – górskie serpentyny

Wielka Pętla Bieszczadzka to jedna z najbardziej malowniczych tras samochodowych w Polsce. Licząca około 150 km droga wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Bieszczadów. Trasa obfituje w górskie serpentyny, a szczególnie widokowy jest odcinek z Przełęczy Wyżniańskiej do Ustrzyk Górnych. Podczas podróży Wielką Pętlą Bieszczadzką warto zatrzymać się w urokliwych miejscowościach, takich jak Cisna, Wetlina czy Ustrzyki Górne. Można stąd wyruszyć na piesze wędrówki bieszczadzkimi połoninami – Caryńską i Wetlińską, a także na Tarnicę, podziwiając rozległe widoki na pasma górskie. 

Atrakcje na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej

 • Liczne serpentyny, które stanowią główną atrakcję tej drogi;
 • Połoniny Caryńska i Wetlińska, a także Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów;
 • Zabytkowe cerkwie w Smolniku, Łopience i Michniowcu;
 • Punkt widokowy na Przełęczy Wyżniańskiej.

Pieniny – przełom Dunajca i Trzy Korony

Pieniny to niezwykle malownicze pasmo górskie na pograniczu polsko-słowackim. Jedną z największych atrakcji regionu jest spływ przełomem Dunajca, ale warto też wybrać się tu na wycieczkę samochodową. Szczególnie widokowa jest trasa z Krościenka nad Dunajcem do Szczawnicy, wiodąca wzdłuż rzeki i stromych, wapiennych skał. 

Kolejnym punktem na mapie Pienin są Trzy Korony – najsłynniejszy szczyt polskiej części pasma. Wjazd na położony u jego stóp parking to nie lada gratka dla miłośników górskich krajobrazów. Ze szczytu Trzech Koron, na który prowadzi znakowany szlak pieszy, rozciąga się panorama na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i przełom Dunajca.

Atrakcje na trasie przez Pieniny

 • Przełom Dunajca i spływ tratwami;
 • Trzy Korony – bardzo popularny szczyt Pienin;
 • Zamek w Czorsztynie i ruiny zamku w Niedzicy;
 • Wąwóz Homole – rezerwat przyrody;
 • Uzdrowisko Szczawnica;
 • Droga Pienińska wiodąca brzegiem Dunajca.

Bory Tucholskie – kraina jezior i lasów

Bory Tucholskie to rozległy kompleks leśny w północnej Polsce, poprzecinany licznymi rzekami i kanałami. To także kraina jezior. Jedną z najciekawszych tras w regionie jest droga nr 240 z Tucholi do Chojnic, skąd można szybko dojechać do miejscowości Charzykowy. Warto zatrzymać się nad jeziorami Charzykowskim i Karsińskim, które zapewniają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W sercu Borów Tucholskich leży też park narodowy, chroniący cenne drzewostany i torfowiska. Na jego terenie wytyczono piesze i rowerowe szlaki turystyczne, pozwalające podziwiać dziewiczą przyrodę.

Atrakcje na trasie przez Bory Tucholskie

 • Jeziora Charzykowskie i Karsińskie – raj dla miłośników sportów wodnych;
 • Park Narodowy Bory Tucholskie z dziewiczymi lasami;
 • Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi;
 • Spływ kajakowy rzeką Brdą;
 • Liczne plaże i kąpieliska nad jeziorami.

Jura Krakowsko-Częstochowska – orle gniazda i wapienne ostańce

Jura Krakowsko-Częstochowska to region słynący z malowniczych ostańców skalnych i średniowiecznych zamków zwanych „orlimi gniazdami”. Jedną z najciekawszych tras jest tu droga nr 94 z Krakowa do Ojcowa, w ostatnim etapie biegnąca przez Ojcowski Park Narodowy. Po drodze mijamy liczne formacje skalne, jaskinie i ruiny warowni.

Warto zatrzymać się przy słynnej Maczudze Herkulesa – skale o charakterystycznym kształcie, a także Jaskini Łokietka, gdzie według legendy miał ukrywać się król Władysław Łokietek.

Kolejne atrakcje to ruiny zamku w Ojcowie oraz renesansowy zamek na Pieskowej Skale. Niezwykłym widokiem są też Skałki Rzędkowickie – grupa ostańców skalnych o fantazyjnych kształtach.

Atrakcje na trasie przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

 • Maczuga Herkulesa i Jaskinia Łokietka w Ojcowie;
 • Ruiny zamku w Ojcowie i zamek na Pieskowej Skale;
 • Skałki Rzędkowickie;
 • Rezerwat Góra Zborów – jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych na Jurze;
 • Gród na Górze Birów w Podzamczu;
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

Polska obfituje w malownicze trasy samochodowe, pozwalające odkrywać różnorodne krajobrazy – od pojezierzy i puszcz, po górskie serpentyny. Warto wyruszyć w drogę i samemu przekonać się o pięknie zakątków naszego kraju, docierając do miejsc, które zachwycają swoją przyrodą i historią.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *