Kajki na Liwie

Kajki na Liwie

MAJÓWKA BEZ TŁUMÓW? DA SIĘ!

Kraina Dolnej Wisły nie tylko zamkami krzyżackimi stoi. Oferuje także bardzo ciekawe szlaki kajakowe. My postanowiliśmy spróbować naszych siła na Liwie. To podobno jeden z najprostszych spływów w okolicy, ale i tak dał nam nieźle w kość!
Kajki wypożyczyliśmy w stanicy harcerskiej w Orkuszu. To mała miejscowość niedaleko Prabut, w powiecie kwidzyńskim. Przesympatyczna pani Iwonka załadowała kajaki na przyczepę swojej terenówki, upchała nas w środku, a następnie „wyrzuciła” i nas i sprzęt na brzeg Liwy, w miejscu, gdzie można swobodnie zwodować kajaki (na 78-79 km rzeki).

Na Liwie – najpierw lajtowo

Początkowo płynęliśmy leniwie i sielankowo wśród soczyście zielonych majowych łąk i żółtych rzepakowych pól. Sielskie krajobrazy podczas spływu kajakowego po Liwie.

Spływ kajakowy po Liwie.

Spływ kajakowy po Liwie.

Wpływamy w szuwary jeziora Liwieniec.

Potem w miarę sprawnie pokonaliśmy 3 mostki i wpłynęliśmy w szuwary jeziora Liwieniec.
Mieści się tu rezerwat przyrody. Kilka razy tuż nad naszymi głowami zrywały się do lotu gniazdujące tu ptaki.Jezioro Liwieniec.

Rezerwat przyrody Liwieniec.Płynąc przez jezioro po prawej stronie podziwialiśmy panoramę po bliskich Prabut z charakterystyczną wieżą gotyckiej konkatedry św. Wojciecha.Panorama Prabut widziana z jeziora Liwieniec.

Na Liwie – zaczyna się hardcore

Po krótkim biwaku na wysepce przy końcu jeziora wpłynęliśmy w nieco mroczny jar. I tu zaczęła się prawdziwa „jazda”. Najpierw kluczenie pomiędzy zwalonymi pniami, potem przenoski, przerzucanie kajaków nad pniami, wreszcie wczołgiwanie się do kokpitu byle tylko prześliznąć się pod konarami… Jest co wspominać!Kajaki na Liwie.

Kajaki na Liwie.

Kajaki na Liwie.

Na Liwie – wytchnienie na rozlewisku

Wreszcie dopłynęliśmy do szerokiego niczym Amazonka rozlewiska.Rozlewisko Liwy w okolicy Młynówki.

Rozlewisko Liwy w okolicy Młynówki.

Stąd już niespiesznie i bez większego wysiłku dopłynęliśmy do wioski Młynisko, gdzie przy jazie zakończyliśmy spływ.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wypożyczalnia kajaków
Stanica harcerska w Orkuszu (umawialiśmy się telefonicznie).

Parking
W stanicy harcerskiej, gratis.

Koszt
Wypożyczenie kajaków – 35 PLN/kajak
Transport (dwóch) kajaków i (czterech) osób na miejsce rozpoczęcia spływu oraz powrót na parking – 80 PLN (stan na maj 2018)

Trasa
Trasa liczyła około 6 kilometrów i w odcinku za jeziorem Liwieniec była dla nas dość wymagająca. Jej pokonanie zajęło nam ok. 4 godzin (wytrawnymi kajakarzami nie jesteśmy), ale dało nam mnóstwo satysfakcji. Zgodnie z opinią właścicieli wypożyczalni jest to jedna z łatwiejszych tras na Liwie.
​Jej największa zaleta to „dzikość” i brak tłumów. Po drodze spotkaliśmy 2 canoe, a był to długi majowy weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *