Ostrzyca Proboszczowicka – wycieczka na polski wulkan

Ostrzyca Proboszczowicka – wycieczka na polski wulkan

WULKAN NA POGÓRZU KACZAWSKIM

Jesteście ciekawi jak wygląda wnętrze wulkanu? Chcielibyście tam zajrzeć bez narażania się na erupcje, siarkowe wyziewy fumaroli, trzęsienia ziemi oraz koszty związane z podróżą w odległe zakątki świata? Ostrzyca Proboszczowicka zaprasza! To wnętrze wygasłego wulkanu, który dymił na Pogórzu Kaczawskim miliony lat temu. Chciałam napisać w trzeciorzędzie, ale przecież po reformie tabeli stratygraficznej trzeciorzędu przecież już nie ma…

Ostrzyca Proboszczowicka – śląska Fujijama

Już sam kształt Ostrzycy przywodzi na myśl słynny japoński wulkan Fudżi – stąd też jej przydomek „dolnośląska Fujijama”. 

Widok na Ostrzycę Proboszczowicką.

Fudżi jest jednak czynnym wulkanem, zaś Ostrzyca to nek wulkaniczny.  Tworzy ją zastygła w kominie pradawnego wulkanu lawa, na tyle twarda i odporna, że oparła się niszczycielskiej sile erozji i przetrwała w formie bazanitowego wierzchołka. Dziś ma on 501 m n.p.m., ale bez trudu można sobie wyobrazić, że stożek czynnego wulkan musiał być znacznie wyższy.

Wędrówka na Ostrzycę Proboszczowicką

Wędrówka na Ostrzycę nie jest mecząca. Dojechaliśmy do wsi Proboszczów, gdzie za kościołem skręciliśmy w drogę prowadzącą na leśny parking. Stamtąd żółty szlakiem, spacerem przez las doszliśmy do tablicy wyznaczającej strefę objętą rezerwatem przyrody. Zaczynają się tam bazanitowe, nieco koślawe schodki, po których wdrapaliśmy się na szczyt.

Wspinaczka na Ostrzycę Proboszczowicką.

Po drodze oglądnęliśmy unikatowe w skali Polski bazaltowe gołoborze utworzone przez skruszone fragmenty skał, z których składa się nek.

Ostrzyca Proboszczowicka - gołoborze.

Ostrzyca Proboszczowicka odkrywa przed nami swoją geologiczną historię

Sam szczyt tworzy lita skała wulkaniczna uformowana w charakterystyczne z grubsza prostopadłościenne „kostki” (to tak zwany cios słupowy lub słupowa/kolumnowa oddzielność skały). Te kolumienki to spękania powstałe w czasie stygnięcia lawy, a z ich układu można odtworzyć kierunek płynięcia lawy.

Ostrzyca Proboszczowicka - szczyt.

Na większą skalę można je podziwiać w pobliskich Organach Myśliborskich.

Organy Myśliborskie.

Widok ze szczytu Ostrzycy wart jest wysiłku wspinaczki. 

Ostrzyca Proboszczowicka. Panorama ze szczytu.

Na szczycie Ostrzycy Proboszczowickiej. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na szczyt wyruszyliśmy z żółtym szlakiem z parkingu, na który dojechaliśmy od strony Proboszczowic. Przy szutrowej drodze znajdują się dwa oznakowane parkingi, odległe od siebie o około 300m. Droga zajęła nam około 40 minut.

Wejście na szczyt oraz teren rezerwatu przyrody Ostrzyca Proboszczowicka nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Po zejściu można podreperować nadwątlone wycieczką siły urządzając biwak w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu u stóp góry (tuż przy drugim parkingu). Jest możliwość rozpalenia ogniska i skorzystania z rusztu.

Miejsce biwakowe u stóp Ostrzycy Proboszczowickiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *