Poszukiwania agatów w Lubiechowej

Poszukiwania agatów w Lubiechowej

AGATY I AMETYSTY – SKARBY POGÓRZA KACZAWSKIEGO

O wygasłych wulkanach w okolicy Złotoryi słyszeliśmy już dawno. Jasne  było, że biwakując na Camp66 musieliśmy zobaczyć choć jeden z nich (w końcu cóż to jest te 50-60 km?!). Przeczesując internet w poszukiwaniu informacji o Krainie Wygasłych Wulkanów natrafiliśmy na warsztaty oferowane przez Sudecką Zagrodę Edukacyjną i jak się to mówi – zaiskrzyło. Szybko zarezerwowaliśmy miejsce na rodzinnych warsztatach poszukiwania i obrabiania agatów i ametystów.

Warsztaty poszukiwania agatów w kamieniołomie w Lubiechowej

Z prowadzącym warsztaty geologiem  – Marcinem spotkaliśmy się pod Zagrodą. Po krótkiej opowieści o geologicznej historii Sudetów, a w szczególności Gór i Pogórza Kaczawskiego wyruszyliśmy do pobliskiego, nieczynnego już kamieniołomu w Lubiechowej. Tam przyszła pora na instruktaż, jak szukać agatów. 

Skąd się wzięły agaty (nie tylko) w Lubiechowej 

Agaty powstają, gdy stygnąca lawa odgazowuje, a pustki pogazowe wypełniają się roztworem zawierającym krzemionkę. Krzemionka krystalizuje z gorących roztworów i odkłada się w pustych przestrzeniach tworząc nieatrakcyjnie wyglądające z zewnątrz kamienne „jajka”, tkwiące niczym rodzynki w cieście w skalnych odłamkach.  Zmiany składu chemicznego roztworu powodują, że odkładające się warstwy mogą przybrać formę kolorowych naprzemiennie ułożonych, charakterystycznych dla agatów pasków. W kamieniołomie szukaliśmy zatem wyraźnie wyodrębnionych, osadzonych w „zwykłych” skałach jajek. Ich wydobycie nie jest sprawą łatwą, dlatego zaopatrzeni zostaliśmy w okulary ochronne i młotki do wystukiwania i wydłubywania urobku. 

Fedrujemy! 

Było różnie. Ekscytacja poszukiwacza przeplatała się z frustracją, gdy agatowe jajka kruszyły się podczas próby ich wydobycia lub gdy przez dłuższy czas nie można było ich znaleźć.

Chwila prawdy…

… nastała po powrocie do Zagrody Edukacyjnej, gdzie nasze kamienne jajka …

… zostały rozcięte. Potem już samodzielnie wyszlifowaliśmy je i wypolerowali.

Jak oceniacie efekt naszych poszukiwań? 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Warsztaty

Warsztaty poszukiwania i obrabianie agatów i ametystów w Lubiechowej oferowane są przez Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie. W czasie warsztatów uczestnicy przemieszczają się na punkt widokowy i do kamieniołomu transportem własnym. Czas trwania warsztatów to ok. 4 godzin, w tym samego poszukiwania minerałów ok. 1,5 godziny.

Zagroda oferuje również warsztaty poszukiwania agatów w Nowym Kościele. O tym, czy warto wybrać się po raz drugi na agatowe łowy możecie przeczytać tu.

Z naszych obserwacji wynika, że  warsztaty są bardzo zajmujące dla nieco starszych dzieci – około 5+

Cena

100zł od rodziny (lipiec 2018).

Sudecka Zagroda Edukacyjna

Po warsztatach jest możliwość bezpłatnego, samodzielnego zwiedzenia Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej.

Otrzymany tam Paszporty Odkrywcy zachęcający do aktywnego poznawania Krainy Wygasłych Wulkanów był dla naszej Najmłodszej nie lada atrakcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *