EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

NOWE ŻYCIE STAREJ ELEKTROCIEPŁOWNI

EC1 – nowoczesne muzeum w industrialnym wnętrzu

Przykurzone gabloty, filcowe papcie, dostojne obrazy w ciężkich, złoconych ramach. Z grubsza tak wygląda klasyczna, muzealna wystawa. W sumie lubię takie klimaty i chętnie odwiedzam stare muzea, lecz niestety nasze dzieci się w nich nudzą… Nie chcą ich zwiedzać i na nic zdają się wymyślane przeze mnie naprędce mini projekty pod tytułem „kto pierwszy zobaczy?”, „popatrz jak dawniej wyglądały…” , „z czym wam się kojarzy?”. Kiepski ze mnie animator kultury 😉 Na szczęście są takie muzea jak Centrum Nauki Kopernik czy Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. No i nasze ostatnie odkrycie – Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Pamiątkowe rodzinne zdjecie przed EC1 w Łodzi.

Łódź kojarzy się zazwyczaj z rewolucją przemysłową i dynamicznie rozwijającym się w XIX wieku przemysłem włókienniczym. Budowane wtedy fabryki, których sercem były wielkie maszyny parowe, sytuowano w wielkich halach przemysłowych. Nie były to sklecane naprędce blaszaki, lecz solidne, ceglane konstrukcje. Przestronne i funkcjonalne, piękne nieco surową urodą. Industrialna zabudowa to niekwestionowane dziedzictwo, które łodzianom udaje się znakomicie wykorzystać. Centrum Nauki i Techniki EC1 powstało w właśnie w takim miejscu – w pomieszczeniach pierwszej łódzkiej elektrowni, przekształconej później w elektrociepłownię. Budynek zmodernizowano, ale zachowano jego charakter oraz pozostawiono elementy instalacji elektrociepłowni.

Kompleks Muzeum nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Drugie życie starej elektrociepłowni EC1

W muzeum zobaczymy takie instalacje starej elektrociepłowni jak konwejer, wnętrze kotła, opłomki, turbozespół czy nastawnię.  Związana tematycznie ze starym budynkiem elektrowni wystawa poświęcona przetwarzaniu energii po prostu mnie urzekła; z jeden strony jest bardzo nowoczesna, z drugiej zaś bardzo mocno osadzona w historii tego miejsca. W prosty sposób pokazuje jak z węgla i wody wytwarza się prąd elektryczny. A wszystko to w ciekawej, nowoczesnej oprawie, z interaktywnymi grami i zabawami.

Maszyny do mielenia wypalonego żużlu. EC1 Łódź.
Maszyny do mielenia wypalonego żużlu.
Obsługa elektrocipłowni - gra interaktywna. EC1 Łódź.
Obsługa całej elektrowni na naszej głowie! Gra interaktywna.
Graz zrecznościowa z wykorzystaniem starych zaworów. EC1 Łódź.
Stare zawory jeszcze się do czegoś przydają. Gra zręcznościowa.
Turbozespół starej elektrociepłowni EC1 w Łodzi.
Turbozespół Brown-Boveri.
Nastawania starej elektrociepłowni EC1 w Łodzi.
Nastawania – centrum sterowania elektrownią.

Tajniki nauki i techniki w EC1

Z kolei dzieciom bardzo przypadła do gustu ekspozycja „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, na której mogły samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów z różnych dziedzin fizyki m.in. z akustyki, optyki, aerodynamiki, elektromagnetyzmu czy przy użyciu maszyn prostych.

Termowizyjne portret. EC1 Łódź.
Termowizyjny portret.
Przy lunecie.EC1 Łódź.
Ćwiczenia z optyki.
Doświadczenia z hydrodynamiki. EC1 Łódź.
Eksperymenty z hydrodynamiki.

Dzięki kolejnej wystawie „Mikroświat-makroświat” odbyliśmy podróż w świat kwarków, cząstek elementarnych i atomów. Następnie obejrzeliśmy modele pyłków roślin wykonane w technice druku 3D, a potem polecieliśmy w kosmos!

Budujemy cząstki elementarne. Gra interaktywna. EC1 Łódź.
Z jakich kwarków zbudowany jest neutron? Quiz.
W świecie pyłków roslinnych. Wydruki 3D. EC1 Łódź.
Tajemnice pyłków. Wystawa czasowa.

Kosmiczne doznania w EC1

W naszej podróży do gwiazd zatrzymaliśmy się na Wenus, Marsie, Ganimedesie i Księżycu. Tu na własnej skórze poczuliśmy siłę grawitacji, jaka działa na nas na powierzchni tych ciał niebieskich. 

Potem prawdziwie kosmicznych doznań dostarczył nam lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), który omal nie zakończył się katastrofą… Na szczęście była to tylko bardzo udana wirtualna symulacja. W kosmiczne przestworza dzieciaki przeniosły się jeszcze raz podczas seansu w kinie sferycznym opowiadającym o życiu astronautów na orbicie. Dla rodziców niestety zabrakło biletów 🙁 Całe szczęście kawiarnia ROZ/DZIELNIA zaserwowała nam w tym czasie pyszną kawę.

Warsztaty o wulkanach w EC1

Kiedy „starszaki” latały w przestworzach (ku wielkiemu zmartwieniu Ani była to atrakcja dla osób powyżej 12 roku życia) nasza Najmłodsza brała udział w warsztatach poświęconych wulkanom. U dało jej się własnoręcznie doprowadzić do erupcji, co osłodziło nieco smuteczek spowodowany niemożnością wstępu na ekspozycję „Człowiek w kosmosie”.

Własnorecznie wywołana erupcja wulkanu. Warsztaty naukowe. EC1 Łódź.
Warsztaty o wulkanach.

Atrakcji w EC1 jest dużo więcej. Nie wystarczyło nam niestety czasu by to wszystko zobaczyć. Najbardziej nam żal, że nie udało się odwiedzić planetarium. Może następnym razem?

GŁOS MŁODEGO POKOLENIA – OPINIA KUBY O EC1

Bardzo mi się podobało w tym centrum nauki! Jest równie ciekawe i interesujące jak Centrum Kopernik w Warszawie, ale dodatkowo prezentuje bardzo ciekawą historię polskiego przemysłu. Uważam, że takich miejsc promocji nauki i techniki powinno być jak najwięcej w całej Polsce, tak aby osoby niezainteresowane sztuką i kulturą też miały swoje ulubione muzea oraz instytucje rozrywkowe. EC1 to z jednej strony ciekawe muzeum historii polskiego przemysłu, z drugiej zaś interaktywne centrum, w którym odwiedzający sam angażuje się w eksperymenty i wystawy. To bardzo udane połączenie! Poznamy tu bogatą historię rozwoju łódzkiej elektrowni oraz poprzez osobiste zaangażowanie i zastosowanie na ekspozycjach najnowszych technologii poczujemy klimat prawdziwej nauki. To dobrze, że teraz w taki sposób organizuje się wystawy. Właśnie dlatego z niecierpliwością oczekuję na otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie. Moim zdaniem, takie centra powinny być przynajmniej w każdej stolicy województwa, gdyż jeśli nie zaprezentujemy nauki dzieciom we wczesnym wieku w przystępny dla nich sposób, nie będziemy mieli polskich nagród Nobla, czy Medali Fieldsa (w dalszej, powiedzmy 20-sto letniej perspektywie).

INFORMACJE PRAKTYCZNE (luty 2019)

Z Krakowa do Łodzi dojechaliśmy pociągiem IC na dworzec Łódź Widzew. Polecamy ten środek transportu – było sprawnie, wygodnie i w umiarkowanej cenie (175 PLN za 5-cio osobową rodzinę). Następnie Łódzką Koleją Aglomeracyjną dotarliśmy na stację Łódź Fabryczna (7 minut, koszt rzędu 10 PLN za 5 osób).

Budynek EC1 Łódź.

Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi, 10 minut spacerem z dworca Łódź Fabryczna. Centrum jest otwarte w następujących godzinach:

  • wtorek-piątek 9.00-17.00
  • sobota niedziela 10.00-20.00

Wizyta w centrum dla nas wszystkich to koszt rzędu 150 PLN  – bilety, warsztaty, kino sferyczne + dodatkowo płatna strefa „Człowiek w kosmosie”.


Dla najmłodszych Centrum przygotowało książeczkę „motywacyjną” do kolekcjonowania naklejek. Naklejki można „zdobywać” na poszczególnych stanowiskach w trakcie zwiedzania. Komplet premiowany jest nagrodą.

Książeczka na naklejki. EC1 Łódź.

2 Replies to “EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi”

  1. Energetyczna Łódź. Pięknie opisana stara EC-1 w centrum Łodzi, budynki cud techniki, niedaleko nieczynna już EC-2 i trochę na północ EC-3. Jest jeszcze na Widzewie największa EC-4. Należy pokazywać dzieciom i młodzieży tak piękne obiekty jak EC-1. Teraz takich już się nie buduje . Nowe obiekty nie mają już takiego uroku. Teraz liczy się wydajność, ekonomia – piękno poszło w siną dal. Takiej sterowni jaka jest pokazana na fotce już nie na. Tylko same monitory, monitory i jeszcze raz monitory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *