Lipnickie palmy wielkanocne

Lipnickie palmy wielkanocne

PADŁ REKORD! PALMA WYSOKA NA 37,78 M!

Jak niedziela palmowa to tylko w Lipnicy Murowanej!

Gdzie najlepiej spędzić niedzielę palmową? Oczywiście w Lipnicy Murowanej! Dobrze o tym wiemy i już od kilku lat wybieramy się oglądać palmy zdobiące lipnicki rynek.  W tym roku jednak nasza dziewczyńska ekipa zameldowała się w Lipnicy już o 7.30 na inauguracji 61 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. I wiecie co? Warto było wstać skoro świt – chłopaki żałujcie! Zdążyłyśmy dotrzeć do Lipnicy przed tłumami i mogłyśmy spokojnie i bez ścisku pooglądać wnoszone na rynek palmy. Obserwowałyśmy także pomiary długości wielkanocnych drzewek i pracę jury oraz widziałyśmy, jak odbywa się stawianie małych i dużych palm.

Lipnickie palmy wielkanocne

Lipnickie plamy wykonuje się tylko z naturalnych surowców; wikliny, suchych kwiatów i roślinności zimozielonej. Wysokie palmy wzmacnia się w środku drewnianą tyczką. Do ozdoby używa się bibułowych kwiatów i wstążek. Żadnych drutów, gwoździ czy plastików! Jest jeszcze dodatkowy wymóg – wykonawca wielkanocnego drzewka musi być w stanie objąć je dłońmi na wysokości 1 metra.

Która palma wygra?

Lipnickie palmy konkurują w kilku kategoriach; do 3 metrów (dziecięce), od 3 do 7 metrów (niskie), od 7 do 14 metrów (średnie), od 14 do 22 metrów (wysokie) oraz powyżej 22 metrów (najwyższe). Każda z palm musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich mięśni, przy czym dozwolone jest wykorzystanie lin oraz stabilizujących tyczek. Jeśli podczas stawiania palma się złamie, wykonawca może odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić. Niższe palmy stawia się dookoła górującej nad rynkiem figury świętego Szymona. Te najwyższe musza być przymocowane do otaczających rynek drzew. Wysokość palmy jest tylko jednym z kryteriów, które bierze pod uwagę Komisja Artystyczna oceniająca wielkanocne drzewka. Istotne są także: wiązanie, zdobienie, ułożenie pręci (wiklinowych gałązek, którymi obkłada się drewniany trzon) oraz wysmukłość.

Palmy najwyższe – emocje sięgają zenitu

Wszystkie lipnickie palmy są piękne, ale nie ma co ukrywać, że największe zainteresowanie wzbudzają palmy najwyższe. Ich stawianiu towarzyszą również największe emocje. Czy staną, czy się nie złamią? Same w tym roku z zapartym tchem obserwowałyśmy stawianie pond 37 metrowej palmy wykonanej przez Andrzeja Goryla. Palma szczęśliwie stanęła, został pobity rekord wysokości palmy wielkanocnej z 2011 (36, 04 m), a jej wykonawca wygrał w swojej kategorii.

Nie tylko palmy

Drzewka wielkanocne są główną, ale nie jedyną atrakcją Lipnicy w niedzielę palmową. Na ustawionej w rogu rynku scenie prezentują się lokalne zespoły ludowe, a pomiędzy palmami rozstawione są liczne stragany z rękodziełem artystycznym oraz wyrobami regionalnymi. Królują ozdoby wielkanocne oraz wiktuały na świąteczny stół. My w tym roku wróciłyśmy do domu ze świąteczną… sową 🙂

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Konkurs palm odbywa się w Lipnicy Murowanej w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Impreza trwa cały dzień, ale według nas najlepiej przyjechać rano. Unikniecie w ten sposób tłumów i kłopotów z parkowaniem. Tylko rano można zobaczyć „operację” stawiania palm do pionu.

W niedzielę palmową w Lipnicy Murowanej zmieniona jest organizacja ruchu. Warto poszukać odpowiednich informacji przed wyjazdem.

Więcej informacji o naszych wycieczkach po KRAKOWIE i OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *