Agaty z Nowego Kościoła

Agaty z Nowego Kościoła

AGATOWA RECYDYWA


Wygląda na to, że ile razy znajdziemy się w okolicach Krainy Wygasłych Wulkanów ogarnia nas gorączka poszukiwaczy skarbów. W zeszłym roku podczas wakacji w Sudetach szukaliśmy agatów w Lubiechowej. Tym razem na mineralogiczne łowy wyruszyliśmy do Nowego Kościoła. Dlaczego wybraliśmy się na rodzinne warsztaty geologiczne po raz kolejny? Na prośbę Janka, który rozsmakował się w poszukiwaniu minerałów 🙂  Pozostali trochę się obawiali, czy warsztaty nie będą powtórką tych zeszłorocznych i czy nie będzie po prostu nudno. Niepotrzebnie! Było zupełnie inaczej.

Z Nowego Kościoła do… lasu

Miejscem zbiórki dla uczestników warsztatów była pracownia Piotra Sarula w Nowym Kościele. Stamtąd pojechaliśmy nie jak ostatnio do kamieniołomu, ale do… lasu. Znaleźliśmy się w miejscu, gdzie ziemia była wielokrotnie przekopywana, przesypywana i przemieszczana. Najpierw w związku z budową kolei, potem drogi, a w końcu z  prowadzeniem światłowodu. W skutek tego występujące licznie w tej okolicy agaty znalazły się tuż pod jej powierzchnią. Mogliśmy zatem wykopywać je niczym trufle.

Poszukiwania agatów w okolicach Nowego Kościoła

Agatowe wykopki

Uzbrojeni w młotki geologiczne przystąpiliśmy do przekopywania i przegrzebywania ziemi w poszukiwaniu charakterystycznych kamiennych jajek.

Nie jesteśmy na tyle wprawni aby na pierwszy rzut oka odróżnić „obiecujące jajo” od bezwartościowego, ale w tym pomagał nam Piotr.Surowe agaty z Nowego Kościoła.

Po około 2 godzinach poszukiwań przyszedł czas na…

powrót do Nowego Kościoła i chwilę prawdy

Teraz każdy musiał ustawić się w kolejce do rozcinania urobku, a potem oczyścić swoje skarby.

Warsztaty geologiczne w Nowym Kościele. Mycie agatów.Ten moment, gdy okazywało się, co tkwi w środku z takim trudem i zapałem znalezionej kamiennej bryłki, był chyba najbardziej emocjonujący. Teraz także okazało się jak bardzo agaty z Nowego Kościoła różnią się od tych z Lubiechowej – przynajmniej te nasze. Są większe, czerwone i mają w środku piękne, wypełnione krystaliczną szczotą geody.

Na koniec każdy  miał możliwość własnoręcznego wypolerowania kilku swoich najpiękniejszych okazów. Nasze ozdobią teraz witrynkę w salonie 🙂

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Warsztaty

Warsztaty poszukiwania i obrabianie agatów znajdują się w  ofercie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. My jednak kontaktowaliśmy się bezpośrednio z prowadzącym.

W czasie warsztatów uczestnicy przemieszczają się do miejsca poszukiwania agatów transportem własnym. Czas trwania warsztatów to ok. 3 godzin, w tym samego poszukiwania minerałów ok. 2 godziny.

Cena

100zł od rodziny (sierpień 2019).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *