Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

NIE ŚWIECI GARNKI… MALUJĄ!


Jako dziecko kolekcjonowałam znalezione nad rzeką kolorowe szkiełka. Były to zapewne rozbite kawałki kolorowych butelek, który trafiwszy do rzeki zostały przez wodę oszlifowane i zmatowione. Miałam sporo takich brązowych, białych i zielonych skarbów. Najcenniejszy był koloru niebieskiego 🙂 Słabość do szkła i ceramiki w każdej postaci została mi do dzisiaj. Przyjęła jednak inną formę – ciągam rodzinę po fabrykach szkła, fajansu, kamionki… Dwa lata temu będąc na Kaszubach, zwiedzaliśmy fabrykę porcelany Lubiana w Łubianej koło Kościerzyny. W zeszłym roku podczas zwiedzania huty szkła Julia w Piechowicach przeobraziliśmy się w grawerów kryształów. W tym roku  przyszła kolej na Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i warsztaty ceramiki stempelkowej.

Żywe Muzeum Ceramiki

Przed Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.Do tej pory sądziłam, że bolesławiecka ceramika pochodzi z jednej fabryki. Okazuje się jednak, że w Bolesławcu działa kilkanaście zakładów wytwarzających malowaną kamionkę. W mieście jest też kilka muzeów ceramiki.  Żywe Muzeum Ceramiki, to które ze względu na warsztaty ceramiczne interesowało nas najbardziej, zlokalizowane jest przy ulicy Gdańskiej, w fabryce Manufaktura. Jest to działający zakład produkcyjny, na teren którego wchodzimy pod opieką przewodnika, by na żywo obserwować wszystkie chyba etapy produkcji naczyń kamionkowych.

Jak powstaje bolesławiecka kamionka?

Wchodząc na teren zakładu najpierw zatrzymujemy się przy stanowisku, na którym z gotowej masy glinianej ręcznie formuje się każde naczynie. Naczynia mogą być odlewane lub toczone. My trafiliśmy akurat na produkcję talerzy.Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Toczenie talerzy.Naczynia są następnie oczyszczane i zanim trafią do pierwszego wypału przechodzą przez kontrolę jakości.Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu.Oczyszczanie naczyń prze pierwszym wypałem.Po pierwszym wypale piec opuszczają jako tzw. biskwit, czyli wstępnie spieczona masa ceramiczna, gotowa do zdobienia. Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Naczynia przygotowane do wypału.

Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Biskwit.Sala, w której pracują malarki, robi chyba największe wrażenie podczas zwiedzania. Kilkadziesiąt kobiet (i podobno jeden mężczyzna) przy pomocy zaledwie kilku pigmentów, pędzli i wycinanych laserowo stempli w ekspresowym tempie wyczarowuje na białych biskwitach piękne, kolorowe wzory.Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Sala malarek ceramiki.

Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Zdobienie ceramiki.

Po przyozdobieniu naczynia są szkliwione i trafiają do drugiego ostatecznego wypału. Żywe muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Szkliwienie.Przy tej okazji mocno się kurczą.Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Kubek przed i po wypale. A potem idą w świat.

Warsztaty zdobienia ceramiki

Po zakończeniu zwiedzania przyszła pora na najbardziej chyba emocjonujący punkt programu – warsztaty zdobienia ceramiki. Przeszliśmy do dużej, utrzymanej w loftowym klimacie hali i zasiedliśmy przy stołach. Każdy wybrał dla siebie biały biskwit, który samodzielnie, według własnego pomysłu ozdabiał. Do dyspozycji mieliśmy pędzle, stemple i farby w kolorach żółtym, zielonym, czerwonym i fioletowym – jak prawdziwi dekoratorzy. Ten fiolet w procesie wypalania przeobraża się w tak charakterystyczny dla wyrobów z Bolesławca kolor kobaltowy. Puściliśmy wodze wyobraźni i każdy z nas stworzył niepowtarzalne i unikatowe naczynie.Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Warsztaty.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Warsztaty.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Warsztaty.

Nasze prace z warsztatów ceramicznych w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Po oszkliwieniu i wypaleniu nasze arcydzieła dotarły do nas pocztą. Herbata z takich kubków smakuje na prawdę wyjątkowo!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Żywe Muzeum Ceramiki  mieści się przy ulicy Gdańskiej 30 w Bolesławcu.
Oferuje zwiedzanie lub zwiedzanie połączone z warsztatami. Oferta warsztatów jest różnorodna, my wybraliśmy zdobienie ceramiki (najmniej angażujące czasowo).
Szczegóły dotyczące rodzajów warsztatów i cennik znajdziecie tu.

Przy manufakturze działa sklep fabryczny. Nie wiem, czy ktoś jest w stanie wyjść stamtąd z pustymi rękami 🙂 .Manufaktura Bolesławiec. Sklep fabryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *