Wystawa „W stronę ciemności”

Wystawa „W stronę ciemności”

WYSTAWA, NA KTÓREJ NIE ZOBACZYSZ NIC!

Wystawa "W stronę ciemności"

Jak to jest nic nie widzieć? Co się czuje, gdy mimo otwartych oczu, jest się pogrążonym w absolutnej i najczarniejszej ciemności? Jeśli chcecie doświadczyć tego, co jest  rzeczywistością osób niewidomych, wybierzcie się na wystawę „W stronę ciemności” w centrum WOMAI w Krakowie.

„W stronę ciemności ” i „W stronę światła” – wystawy centrum WOMAI

Ideą centrum WOMAI World of My All Inspirations jest prezentowanie wystaw, które w sposób szczególny, intensywniejszy niż w życiu codziennym,  angażują  zmysły zwiedzających. Jako pierwszy ze zmysłów WOMAI wzięło na warsztat zmysł wzroku. Wystawa „W stronę ciemności” przenosi zwiedzających w świat osób niewidomych, zaś ekspozycja „W stronę światła” to labirynt kolorów i gry świateł. My na razie odbyliśmy podróż w ciemność. Kraina światła jeszcze przed nami.

W stronę ciemności

Na wystawie „W stronę ciemności” przez ponad godzinę byliśmy odcięci od wszelkich bodźców wzrokowych. Dzięki temu doświadczyliśmy pozostałymi zmysłami świata, w którym na co dzień funkcjonują osoby niewidome. Naszym przewodnikiem po tym świecie był niewidomy Kamil.  Tylko dzięki jego radom, doświadczeniu i opiece udało się nam, osobom widzącym, „przetrwać”. Osoby widzące około 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości pozyskują za pomocą wzroku, tymczasem na wystawie musieliśmy uruchomić i zaktywizować nasz dotyk (nie tylko ten dłońmi), słuch i węch.
Pierwszą, trudną do pokonania przeszkodą, było już samo wejście do ciemnej przestrzeni, gdy musieliśmy pokonać tylko niewielki stopieniek. Potem było już tylko ciekawiej i bardziej emocjonująco. By nie zdradzać szczegółów i nie psuć zwiedzania, zdradzę tylko, że musieliśmy pokonać skrzyżowanie, zrobić zakupy, poruszać się po mieszkaniu i odbyć krótką wycieczkę przyrodniczą.

Wrażenia po przejściu wystawy „W stronę ciemności

Wrażenia? Niesamowite!
Ten spacer w ciemnościach naprawdę… otworzyły mi się oczy!
Na to, w jak bardzo różnorodny sposób można odbierać otaczający nas świat. I na to, ile informacji tracimy bazując głównie na wrażeniach wzrokowych. Ponadto uświadomiłam sobie, o ile osoby niewidome są w pewnych obszarach od nas bogatsze w doznania i informacje o otoczeniu.

Czy się bałam? Nie.
Ale jestem pewna, że nie odczuwałam lęku za sprawą dobrze przemyślanej i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni wystawy. Wnętrza były tak urządzone, że nie było w nich zbyt wiele pustej przestrzeni i prawie zawsze można było „podeprzeć się” zmysłem dotyku. Gdybym znalazła się w ciemności, w dużej, pustej i jednorodnej przestrzeni byłaby pewnie totalnie zagubiona i przerażona.

Na bardzo pozytywne wrażenia z wystawy niewątpliwie ma wpływ również sama osoba niewidomego przewodnika. I nie chodzi tu tylko o autentyczność. Nasz przewodnik Kamil odpowiedział na każde nasze pytanie. Ponadto przekazał nam bardzo dużo takich informacji dotyczących funkcjonowania osób niewidomych, o które nawet nie przyszło nam do głowy zapytać.

Więcej informacji o naszych wycieczkach po KRAKOWIE i OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Centrum WOMAI znajduje się w Krakowie przy ulicy Pawiej 34, przy Galerii Krakowskiej.
Dojazd
WOMAI znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków Politechnika oraz Dworzec Główny Zachód i łatwo tam dotrzeć MPK .
Parking
Dla tych, którzy zdecydują się na dojazd samochodem, najłatwiej zaparkować będzie na parkingu Galerii Krakowskiej.
Godziny otwarcia WOMAI oraz koszty biletów najlepiej sprawdzić tu.

2 Replies to “Wystawa „W stronę ciemności””

  1. Podczas pobytu w Krakowie odwiedziłyśmy wystawę”W stronę światła”. Super doświadczenie. Dla starszych sprawdzenie i przypomnienie wiedzy o świetle,dla młodszych ciekawa forma nauki.Bardzo miła obsługa, dziękujemy naszemu przewodnikowi Damianowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *