Na Leskowiec z Targoszowa

Na Leskowiec z Targoszowa

SPACER MIĘDZY KROPLAMI DESZCZU

Podczas wycieczki na Potrójną tak nam się spodobało w Beskidzie Małym, że od razu zaplanowaliśmy wycieczkę na Leskowiec. A dobry plan, to podstawa. Potem idzie już z górki. Choć w tym przypadku to akurat pod górkę 😉 .

Start z Targoszowa

Wycieczkę rozpoczęliśmy z Targoszowa Wieczorków. Tam, na leśnym parkingu w okolicach przystanku autobusowego, zostawiliśmy samochód. Podążając za zielonym szlakiem, przeszliśmy przez mostek nad Targoszówką, a następnie (nie bez start) przeprawiliśmy się przez wpadający do niej potoczek.

W drodze na Leskowiec. Przeprawa przez dopływ Targoszówki.

Żółty i zielony szlak, biegnące ścieżką za strumieniem koło wotywnej kapliczki górniczej, zaprowadziły nas na Gronik, pod kapliczkę św. Barbary. Co ciekawe, na piaskowcowym cokole wcale nie stoi tu figura św. Barbary! Patronka górników przedstawiona jest na płaskorzeźbie poniżej. Możemy ją poznać po atrybutach: mieczu i kielichu. I tę kapliczkę ufundowali pracujący w okolicy górnicy rud żelaza jako wotum za ocalenie.

W drodze na Leskowiec. Gronik i kapliczka św. Barbary.

Na Leskowiec czerwonym szlakiem

Za kapliczką weszliśmy na lokalną ścieżkę spacerową (oznaczoną białymi kwadratami z czerwoną przekątną), która wkrótce doprowadziła nas do czerwonego szlaku PTTK.

W drodze na Leskowiec.
W drodze na Leskowiec.

Droga wiedzie głównie przez las, ale urozmaicona jest miejscami, z których rozciągają się wspaniałe widoki.

Punkt widokowy w drodze na Leskowiec.
Punkt widokowy w drodze na Leskowiec.

Nasze serce skradł również brzozowy zagajnik tuż przed Przełęczą Midowicza.

Brzozowu zagajnik przed Przełęczą Midowicza.

Przełęcz Midowicza – do schroniska czy na Leskowiec?

Gdy doszliśmy na Przełęcz Midowicza, nazwaną tak na cześć geografa i meteorologa, który jako pierwszy wyznaczył szlak na Leskowiec, musieliśmy zdecydować, czy idziemy na Laskowiec, czy do schroniska pod Leskowcem.

Na Przełęczy Midowicza.

Trochę to dziwne, że nie prowadzi do nich ta sama droga, prawda? Okazuje się, że i tu, podobnie jak na Potrójnej, namieszali austriaccy kartografowie… Szczyt, pod którym stoi schronisko, kiedyś nazywała się Leskowcem, a oddzielony od niego przełęczą „sąsiad” był Beskidem. Potem pojawiły się błędnie opisane mapy. Przechrzczono na nich Beskid na Leskowiec, a Leskowiec na Jaworzynę… W 1981 r., z inicjatywy oddziału PTTK w Wadowicach, znowu przemianowano Jaworzynę, tym razem na Groń Jana Pawła II.
Ostatecznie zdecydowaliśmy, że pójdziemy najpierw do schroniska, czyli, zgodnie z obecnie obowiązującym nazewnictwem, na Groń Jana Pawła II.

Schronisko na Leskowcu.
Pod schroniskiem na Leskowcu.

Na szlaku było zupełnie pusto, ale pod schroniskiem zaczęło robić się tłoczno. Musieliśmy zatem dostosować nasze plany do wymogów bezpieczeństwa epidemicznego. Odwiedzenie kaplicy ludzi gór zostawiliśmy sobie na kolejną wizytę w tym miejscu. Podobnie jak odnalezienie kamiennych tablic z wykutymi odciskami stóp Adama Potockiego i Mery Wielopolskiej – arystokratów, którym nie straszne były trudy wędrówki na Leskowiec (nazywany czasami w związku z tym Hrabskimi Butami).
Będąc już tutaj nie mogliśmy sobie odmówić tylko jednej rzeczy; chwili na ławeczce przed schroniskiem z kubkiem kawy i taaaką panoramą 🙂 .

Widok spod schroniska na Leskowcu.

Na szczycie Leskowca (922 m n.p.m.)

Gdy nasyciliśmy już oczy, wyruszyliśmy zdobyć wreszcie Leskowiec. Przeszliśmy po raz drugi przez Przełęcz Midowicza i po chwili staliśmy już na szczycie.

Na szczycie Leskowca.

Niestety pogoda się popsuła i widoków już nie było. Nie postało nam zatem nic innego, jak zejść żółtym szlakiem z powrotem do Targoszowa.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Do Targoszowa dojechać można z drogi krajowej DK28 przez Tarnawę Górną, Tarnawę Dolną i Krzeszów.

Parking

Zaparkowaliśmy na leśnym parkingu w okolicach przystanku autobusowego Targoszów Wieczorki. Parking bezpłatny.

Nasza trasa

Targoszów Wieczorki Most – Targoszów Wieczorki – Gronik
Gronik – Pod Paulusową Górą (lokalna ścieżka oznaczona białymi kwadratami z czerwoną przekątną)
Pod Paulusową Górą – Przełęcz Władysława Midowicza
Przełęcz Władysława Midowicza – Schronisko PTTK Leskowiec – Przełęcz Władysława Midowicza – Leskowiec – Targoszów Wieczorki
Targoszów Wieczorki – Targoszów Wieczorki Most

Ciekawy artykuł…

… o Hrabskich Butach znajdziecie tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *