Kajaki na Wieprzu: Hutki-Bondyrz-Guciów

Kajaki na Wieprzu: Hutki-Bondyrz-Guciów

ROZTOCZE – KRAINA KAJAKÓW I… ŻYCZLIWYCH LUDZI!

Roztocze kajakami i rowerami stoi! Pokręciliśmy się już po okolicy na dwóch kółkach. Nadszedł zatem czas, by spłynąć jedną z roztoczańskich rzek. Ale którą? Wieprzem? Tanwią? Ładą? Spotem? Nad tą zagwozdką głowiliśmy się wracając, obładowani zakupami, na naszą kwaterę. Dokładnie wtedy zatrzymał się koło nas samochód… Uprzejmy kierowca zaproponował podwózkę. Siaty były ciężkie, żal byłoby nie skorzystać 🙂 . Od słowa do słowa okazało się, że wiezie nas Pan Mariusz, właściciel firmy Kajaki Ster. Od razu wyklarował się nam plan na kolejny dzień! Kajaki na Wieprzu!

Rzeka Wieprz

Wieprz to prawy dopływ Wisły, który wypływa z Wieprzowego Jeziora, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, na Roztoczu Środkowym. Nazwa rzeki nawiązuje do legendy o świniaku, który uciekł z zagrody i zaczął ryć dziurę w ziemi. Z otworu wypłynęła stróżka wody, która podążając w kierunku Wisły, zamieniła się w pond trzystukilometrową rzekę. Wygląda więc na to, że roztoczańscy kajakarze mają pokaźny dług wdzięczności wobec niesfornego prosiaka.

Rzeka Wieprz w Kaczórkach.

Rzeka Wieprz w Kaczórkach.

Rzeka Wieprz poniżej Bondyrza.

Rzeka Wieprz w pomiędzy Bondyrzem a Guciowem.

Kajaki na Wieprzu

Wieprzem spływać można od Hutek do Dęblina (tego znanego z Lotniczej Akademii Wojskowej). Jedynie na odcinku Guciów – Obrocz, na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego, rzeka jest wyłączona ze spływów ze względu na ochronę przyrody.
Szczegółowe opisy wszystkich 22 odcinków spływu Wieprzem znajdziecie tu.

Kajaki na Wieprzu.

Kajaki na Wieprzu: Odcinek 1

My, za radą Pana Mariusza, zdecydowaliśmy się spłynąć pierwszym odcinkiem Wieprza, na trasie Hutki – Bondyrz – Guciów (szczegółowa mapa tego odcinka – tu).
Odcinek ten można dodatkowo podzielić na trzy etapy:
I: Hutki – Bondyrz „Chata Rybaka” (ok. 1,5 h)
II: Bondyrz „Chata Rybaka” – Bondyrz Młyn (ok. 1,5 h)
III: Bondyrz Młyn – Guciów (ok. 1 h)
Zastanawialiśmy się przez chwilę, czy asekurancko nie zacząć tylko od jednego etapu. Ostatecznie postanowiliśmy jednak wziąć byka za rogi i machnąć cały pierwszy odcinek na raz. I to była dobra decyzja!

Kajaki na Wieprzu.

Kajaki na Wieprzu: Hutki – Bondyrz „Chata Rybaka”

Spływ rozpoczęliśmy na przystani w Hutkach. Meandrujący, w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego, Wieprz nie sprawiał nam tu większych kłopotów. Płynęliśmy trochę pośród drzew, trochę pośród łąk i pól.

Kajaki na Wieprzu.
Kajaki na Wieprzu.

Powalone na tym odcinku drzewa były raczej urozmaiceniem i ozdobą niż przeszkodą. W niespiesznym tempie, delektując się roztoczańską przyrodą, dopłynęliśmy do śluzy przy starym młynie w Bondyrzu.

"Chata Rybaka" w Bondyrzu, przy zabytkowym młynie.
"Chata Rybaka" w Bondyrzu, przy zabytkowym młynie.
Kajaki na Wieprzu.

Tu, chcąc płynąć dalej, trzeba przenieść kajaki przez drogę. Warto jednak w tym miejscu zrobić sobie krótką przerwę w spływie i zajrzeć do znajdującej się przy zabytkowym młynie hodowli ryb łososiowatych „Pstrąg Roztoczański”.

Hodowla ryb łososiowatych "Pstrąg Roztoczański".
Hodowla ryb łososiowatych "Pstrąg Roztoczański".

Obowiązkowym przystankiem dla amatorów kuchni rybnej powinna być także działająca przy hodowli restauracja „Chata Rybaka”. Danie Fantazja Rybaka to prawdziwy sztos!

Kajaki na Wieprzu: Bondyrz „Chata Rybaka” – Guciów

Po krótkiej przerwie koło młyna przenieśliśmy kajaki przez drogę i popłynęliśmy dalej.

Bondyrz. Przenoska przez drogę.
Kajaki na Wieprzu.

Ten odcinek trasy był trochę bardziej wymagający. Kilka razy musieliśmy przeciskać się pod pniami. Było także bardziej kręto. Ale czyż nie na tym polegają uroki spływów kajakowych?

Kajaki na Wieprzu.

W ten sposób, przepływając koło tartaku oraz kolejnego starego młyna, dotarliśmy do mostu w Guciowie, gdzie spływy się kończą.

Koniec spływu kajakowego w Guciowie.

Zabrakło nam już niestety czasu, aby po spływie zwiedzić skansen Zagroda Guciów. Rzuciliśmy tylko okiem na tego laureata konkursu „7 cudów Polski”.

Zagroda Guciów.

Nadrobimy następnym razem! Ile to już wpisów kończyliśmy tym stwierdzeniem…. Wierzymy jednak, że nie są to puste słowa. Jest przecież tyle miejsc, do których chce się wracać, a Roztocze z pewnością do nich należy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje dotyczące spływu (kontakt, trasy, kajaki) znajdziecie na stornie firmy Kajki Ster DM Juszczak oraz na ich profilu na FB.
Z Panem Mariuszem dogadacie się na pewno!

One Reply to “Kajaki na Wieprzu: Hutki-Bondyrz-Guciów”

  1. Cieszymy się że promujecie piękne trasy kajakowe, u nas są spokojne trasy więc, zapraszamy ponownie na Kajaki, sezon zaczyna się już niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *