Z górki na Magurki !

Z górki na Magurki !

SPACER Z HISTORIĄ W TLE

Magurki kusiły nas już od dawna. Głównie pięknym widokiem na Tatry, jaki rozciąga się ze szczytu stojącej tam wieży widokowej. Podpowiadamy, że tej pokusie zdecydowanie warto ulec 🙂 . I to nie raz!

Na Magurki ścieżką dydaktyczną Dolina potoku Jaszcze

Jedną z możliwych opcji dojścia na Magurki jest zielona ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego – Dolina potoku Jaszcze im. por. pil. W. Beimbrinka.

Ścieżka dydaktyczna Dolina Potoku Jaszcze

Zatacza ona zgrabną pętelkę przez zbocza Magurek, Borsuczyn oraz przysiółek Ochotnicy Górnej – Jaszcze. Fragment ścieżki wiodący przez wieś jest poprowadzony szosą. Tam gdzie ścieżka „wkracza” na asfalt oraz tam, gdzie go opuszcza, znajdują się niewielkie parkingi. Jeśli więc przyjedziecie w (co najmniej) dwa samochody i odpowiednio je rozlokujecie, jest szansa, by tej, najmniej przyjemnej, części trasy nie pokonywać pieszo. My tak zrobiliśmy 🙂 .

Wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego w Jaszczach Małych

Na szlak wyruszyliśmy z miejsca, gdzie droga asfaltowa się kończy. Przeszliśmy przez bramę Gorczańskiego Parku Narodowego i znaleźliśmy się na na Polanie Łonnej, z charakterystycznym „bajorkiem” dla płazów. Jest to jeden z „sezonowo czynnych” przystanków ścieżki edukacyjnej, w czasie naszej wycieczki akurat opustoszały.
Po przejściu przez polanę zagłębiliśmy się w przyprószony pierwszym, listopadowym śniegiem las. Główną atrakcją tej części trasy były pierwsze kryształy lodu na ciągle jeszcze szemrzącym potoku Jaszcze.

Pierwszy lód na potoku Jaszcze

Podziwialiśmy także lód włóknisty, powstający z zamarzających wód glebowych. Wygląda bardzo efektownie, jednak narastając unosi drobiny gleby. Tym samym niszczy jej strukturę i przyczynia się do erozji gruntu.

Lód włóknisty

Liberator na Uroczysku Pamięci pod Przechybką

Niebawem do atrakcji przyrodniczych dołączyła kolejna, tym razem natury historycznej. Dotarliśmy do Uroczyska Pamięci pod Przechybką – miejsca, gdzie w grudniu 1944 r., rozbił się California Rocket, amerykański bombowiec Liberator B-24 J.

Liberator "California Rocket"

Samolot wystartował z bazy we Włoszech, a jego celem była niemiecka rafineria w Oświęcimiu. Gdy przelatywał nad Węgrami został ostrzelany i utracił trzy z czterech silników. Załoga zmierzała w stronę terytorium kontrolowanego przez Sowietów z zamiarem awaryjnego lądowania, jednak nad Gorcami przestał pracować czwarty silnik… Lotnicy ewakuowali się skacząc na spadochronach. Dziewięciu z nich przeżyło i zostało „przejętych” przez AK. Zginął dowodzący lotem porucznik William J. Beimbrink. To właśnie jego imieniem nazwana została prowadząca przez uroczysko ścieżka edukacyjna.

W miejscu katastrofy stoi dzisiaj makieta przedniej sekcji kadłuba Liberatora. Do jej budowy wykorzystano zachowane elementy kadłuba samolotu. Ciekawym pomysłem było umieszczenie w jej wnętrzu tablicy imitującej kokpit samolotu. Obok odtworzono również „szkielet” skrzydła.

Skrzydło Liberatora na Pańskiej Przechybce

Magurki i wieża widokowa

Spod pomnika bombowca do wieży na Magurkach jest już całkiem blisko.

Pańska Przechybka

Wystarczy przejść przez polanę na przełęczy Pańska Przechybka, a po chwili spomiędzy drzew wyłoni się charakterystyczna sylwetka wieży widokowej. Jest to jedna z czterech wież zbudowanych w ramach projektu Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców.

Widoki z niej są bajeczne. Caluśkie Tatry, jak na dłoni! A do tego jeszcze wieże widokowe na Lubaniu i Gorcu, Beskid Niski i Sądecki.

Wieża na Gorcu widziana z Magurek
Panorama Tatr z wieży na Magurkach
Magurki - polana pod szczytem
Panorama Tatr z Magurek

Jakby tego było mało, wieża stoi na uroczej, gorczańskiej polanie, która wręcz zaprasza, by rozgościć się na niej na dłużej. Tak też uczyniliśmy, korzystając z miejsca biwakowego u stóp wieży 🙂 .

Magurki - piknik pod wieżą
Polana na Magurkach
Polana na Magurkach
Panorama Tatr z polany na Magurkach

Więcej informacji o naszych wycieczkach na WIEŻE WIDOKOWE znajdziecie tu.

Powrót do Ochotnicy Szlakiem Kultury Wołoskiej

Na polanie można by spędzić całe godziny, ale listopadowe słońce szybko zbliżało się do linii horyzontu i trzeba było wracać. W drodze powrotnej zielona ścieżka dydaktyczna pokrywa się z jedną z tras Szlaku Kultury Wołoskiej (szczegółową mapę znajdziecie na str. 17 w tej publikacji). Szlak jest tu bardzo dobrze oznakowany estetycznymi, drewnianymi słupkami oraz urozmaicony tablicami informacyjnymi. Podążając nim odkrywaliśmy ślady dziedzictwa kulturowego osadników wołoskich w Gorcach. Korzystając z plansz informacyjnych z łatwością dostrzegaliśmy ślady wołoskości w krajobrazie ; rozległe, wydarte karpackim lasom pola oraz reglowe polany z pasterskimi szałasami.

Widok ze Szlaku Kultury Wołoskiej na Magurki

Po drodze dotarliśmy także do „klasycznego”, wołoskiego gospodarstwa Królczyków. To tak zwane gospodarstwo samotnicze. Zbudowano go wysoko, z dala od wsi, by bliżej było do pól i pastwisk.

Szlak Kultury Wołoskiej - gospodarstwo Królczaków

Nasza droga powrotna była znacznie bardziej stroma niż podejście, które wybraliśmy. Oferowała jednak, niejako w zamian, dużo piękniejsze widoki rozciągające się z niezalesionych polan.

Panorama Tatr ze Szlaku Wołoskiego na Magurki
Widok ze Szlaku Wołoskiego na Magurki

O tym, czy wolicie stromo podchodzić czy schodzić, musicie zdecydować już sami 🙂 .

Więcej informacji o naszych wycieczkach w GORCE znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Zakopianką do Lubnia, potem drogą 968 przez Kasinkę, Mszanę, Lubomierz, Szczawę i Kamienicę do Zabrzeży. Z Zabrzeży przez Ochotnicę Dolną do przysiółka Ochotnicy Górnej – Jaszcze Małe.

Parking

Samochód można zostawić na jednym z dwóch parkingów w Jaszczach Małych. Ich współrzędne GPS to:
49.523430, 20.221867
49.538586, 20.194226
Parkingi bezpłatne (listopad 2020 r.).

Opłaty

Brak.

Trasa

Zielona ścieżka dydaktyczna „Dolina potoku Jaszcze”
Jaszcze – Polana Łonna – Pomnik bombowca Liberator – Magurki – Jaszcze

Ciekawe publikacje związane ze szlakiem na Magurki

Katastrofa ciężkiego amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator”

71 lat temu w Gorcach rozbił się amerykański Liberator

Kurnytowa Koliba i Liberator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *