Sankolandia – dwie ślizgostrady w Muszynie

Sankolandia – dwie ślizgostrady w Muszynie

TOR SANECZKOWY W BESKIDZIE SĄDECKIM

W zamierzchłych czasach, aby pozjeżdżać na sankach (tudzież innych „zajzdolotach”) trzeba było najpierw wdrapać się wraz ze swym pojazdem na górkę. Teraz już nie koniecznie! Sankolandia całkowicie zmieniła nasze wyobrażenie o saneczkowaniu. Dłuuugi, wyratrakowany zjazd, bez konieczności żmudnego podejścia i to na amortyzowanych i wyposażonych w hamulec sankach – to się nazywa prawdziwa zimowa frajda!

Sankolandia w Muszynie

Sankolandia – co to takiego?

W Muszynie Złockiem, na stokach Kotylnicznego Wierchu przygotowano dwa tory saneczkowe; trzykilometrowy niebieski – łagodniejszy i dwukilometrowy czerwony -trudniejszy i bardziej stromy.

Ślizgostrady w Sankolandii

Potencjalnie niebezpieczne miejsca na trasie zjazdu są zabezpieczone siatkami lub drewnianymi bandami, a tory są codziennie ratrakowane.

Sankolandia w Muszynie Złockiem

Po gładkiej nawierzchni sunie się naprawdę szybko, toteż sanki do zajadów (wypożyczane w cenie biletów) wyposażone są w specjalne hamulce. Ich użycie wzbija za jadącym śnieżny tuman. Dlatego właśnie najlepiej postawić na mocno nieprzemakalny ubiór, bo nawet jeśli nie zaliczymy wywrotki i tak będziemy cali mokrzy. Odpowiednią garderobę uzupełnia obowiązkowy kask. Można zabrać swój lub wypożyczyć na miejscu.

Sankolandia - z górki na pazurki
Tor saneczkowy

Dla porządku warto wspomnieć, że w Sankolandii jest także zielona trasa spacerowa, którą przez Kotylniczy Wierch dotrzeć można aż na Jaworzynę Krynicką. To także ciekawa opcja dla narciarzy biegowych lub turowych.

Sankolandia-mapa tras
Zamieszczona tu mapka pochodzi ze strony: https://www.siedemdolin.pl/sanki/

Wyjazd na Kotylniczy Wierch

Wyjazd na Kotylniczy Wierch, przynajmniej za pierwszym razem, jest równie emocjonujący co zjazd na sankach. Na górę wywożą saneczkarzy ogromne ciągniki doposażone w platformy i przyczepki do przewozu pasażerów.

Transport w Sankolandii

Do traktorów mocowana są również sanki, które pobiera się po dojechaniu na szczyt. Sanki maja ograniczenia „tonażowe” – 70 kg, 90 kg i 120 kg itp.
Ze względów widokowych największym powodzeniem cieszą się miejsca na „łyżce” z przodu ciągnika. Każdy chce rzucić okiem na migające pomiędzy drzewami Tatry.

Wyjazd na tor saneczkowy w Muszynie
Kotylniczy Wierch - wyjazd na szczyt

Sankolandia – czy warto?

Zdecydowanie warto! Zabawa jest świetna zarówno dla dzieciaków jak i dla dorosłych.

Ślizgostrada w Muszynie Złockiem

Jedyny minus to kolejka oczekujących na wyjazd. Sam wyjazd + zjazd zajmuje około 15-20 minut. Czas oczekiwania w kolejce w słoneczną niedzielę podczas ferii zimowych wynosił około godziny….

Więcej informacji o tym, jak spędzać ZIMĘ W GÓRACH znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

❄️Do Sankolandii dojeżdża się skręcając się z drogi nr 971 biegnącej przez Muszynę. Zjazd jest oznakowany.
❄️Tor saneczkowy czynny jest codziennie od 9.00 do 17.00.
❄️Przy kasie biletowej znajdują się: punkt gastronomiczny, wypożyczalnia kasków oraz bezpłatna toaleta.
❄️Dodatkowo w weekendy rozpalane jest ognisko, przy którym we własnym zakresie można upiec kiełbaskę.

Sankolandia-ognisko

Parking

Bezpłatny parking znajduje wzdłuż drogi dojazdowej.

Opłaty

Jeden zjazd – 35 zł
Trzy zjazdy – 90 zł (luty 2022 r.)
W cenę biletu wliczony jest wyjazd na szczyt Kotylniczego Wierchu, zjazd sankostradą oraz wypożyczenie sanek. Wypożyczenie kasku dodatkowo płatne.

Bardziej szczegółowe informacje o Sankolandii można znaleźć na stronie internetowej projektu Siedem Dolin (patrz tu) oraz na FB.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *