Dolina Wodącej – Jaskinia Jasna i Grodzisko

Dolina Wodącej – Jaskinia Jasna i Grodzisko

NASZ SPOSÓB NA KORONAWIRUSOWĄ IZOLACJĘ

Pandemia koronawirusa uziemiła nas w domu. Zgodnie z zaleceniami unikamy skupisk ludzi. Jednakże siedzenie w domu nie sprzyja budowaniu odporności. Staramy się zatem wychodzić na samotne spacery, tam gdzie jest to jeszcze dozwolone. W niedzielę chcieliśmy się wybrać do Lasku Wolskiego lub do Dolinek Krakowskich. Tereny te zostały jednak w międzyczasie zamknięte. Pojechaliśmy więc nieco dalej, do położonej w okolicach Wolbromia i Pilicy, Doliny Wodącej. Ta sucha krasowa dolinka słynie z pięknych wapiennych ostańców i jaskiń. A jaskinie to my lubimy!

Dolina Wodącej i dwie Jaskinie Jasne

Zaparkowaliśmy na leśnym parkingu w Domaniewicach. W planach mieliśmy przejście dnem dolinki, połączone z wdrapywaniem się na znajdujące się na jej zboczach skałki oraz eksploracją okolicznych jaskiń. Przenikliwy, mroźny wiatr zrewidował jednak nasze plany. Zdecydowaliśmy, że najpierw skoncentrujemy się na południowej części doliny, a potem się zobaczy. Na pierwszy ogień miała pójść Jaskinia Jasna i Grodzisko Pańskie. Przed wyruszeniem z parkingu rzuciliśmy jeszcze kontrolnie okiem na mapy i… skonsternowaliśmy się nieco. Coś się nam nie zgadzało – na jednej mapie jaskinia była w innym miejscu niż na drugiej…

Mapy Doliny Wodącej
po lewej: http://szlakimalopolski.gis.geo.uj.edu.pl/
po prawej: https://www.orlegniazda.pl/Poi/Pokaz/3835/1129/dolina-wodacej

Okazało się, że w bardzo niewielkiej odległości od siebie znajdują się dwie jaskinie o takiej samej nazwie! Położona w Zegarowych Skałach Jaskinia Jasna koło Smolenia (50°25′40″N 19°40′33″E) oraz Jaskinia Jasna we wzgórzu Jamy, zwana także Jaskinią Jasną w Strzegowej (50°24′54″N 19°41′32″E).
Czy Jasna Strzegowska leży jeszcze w Dolinie Wodącej? – nie wiemy, ale to właśnie do niej chcieliśmy dotrzeć.

Jaskinia Jasna w Strzegowej

Znalezienie jaskini okazało się trudne. Wyruszyliśmy niebieskim szlakiem, który szybko zamienił się, w szklaną drogę. Tak właśnie Janek i Ania nazwali polną drogę wysypaną piaskiem wymieszanym ze stłuczką.

Droga do Jaskini Jasnej w Strzegowej.

Szukaliśmy skrzyżowania z widocznym na mapie, zielonym Szlakiem Jaskiniowców. W terenie nigdzie jednak nie było widać zielonych znaczków. Poszliśmy więc na niewprawnie wyznaczony azymut i udało się! W niepozornym wzgórzu o nazwie Jamy (inna nazwa tej skały to Jama lub Ścianki) udało się odnaleźć „naszą” jaskinię.

Wzgórze Jama w Dolinie Wodącej, w którym znajduje się Jaskinia Jasna.
Wejście do Jaskini Jasnej Strzegowskiej w Dolinie Wodącej.

Do jej oglądania nie potrzebne nam były (przezornie spakowane do plecaka) latarki, gdyż jaskinia ma naturalne okna i „dziury w dachu”, które pięknie ją doświetlają.

Wejście do Jaskini Jasnej. Dolina Wodącej.

Podobno w jaskini odkryto pozostałości paleolitycznych i neolitycznych osad oraz dowody na to, że w czasach prehistorycznych istniała tu „wytwórnia” krzemiennych siekierek. Nam nie udało się znaleźć śladów jaskiniowców, ale wypatrzyliśmy kilka obitych dróg wspinaczkowych. Janek próbował nawet swoich sił w „boulderingu”.

W Jaskini Jasnej. Dolina Wodącej.

Grodzisko Pańskie w Dolinie Wodącej

Po zwiedzeniu jaskini, niezważająca na mroźne podmuchy wiatru, postanowiliśmy wspiąć się jeszcze na górującą nad naszym parkingiem grupę skałek – Grodzisko Pańskie. Tym razem szlak był świetnie oznaczony. Czerwone znaczki ścieżki dydaktycznej zaprowadziły nas wprost spod stojącego przy parkingu krzyża na sam szczyt Grodziska.

Dolina Wodącej. Krzyż przy parkingu u stóp Grodziska Pańskiego.

Podejście wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej było strome, ale króciutkie.

Najwyższy punkt dosyć rozległego szczytu wyznacza umieszczony na rzeźbionym cokole krzyż. Przy lepszej pogodzie byłyby pewnie z tego miejsca świetny widok na okolicę.

Grodzisko Pańskie. Dolina Wodącej.

Szczyt Grodziska poprzecinany jest rozpadlinami, ale poszczególne skałki połączone zostały mostkami i kładkami. Można się tu fajnie powłóczyć i poszukać śladów dużego, naturalnie fortyfikowanego, piastowskiego grodu obronnego, który spłonął najprawdopodobniej w czasach gdy Władysław Łokietek toczył walki o ziemię krakowską z królem czeskim Wacławem II .

Można tu także spróbować odnaleźć jaskinię, w której fałszowano solidy Jana Kazimierza. My jednak nie podjęliśmy się tego zadania, bo na szczycie przewiało nas solidnie, a do tego zaczął jeszcze padać śnieg. Zdecydowaliśmy, że na spacer po północnej części Doliny Wodącej i na zwiedzanie zamku Smoleń przyjedziemy tu jeszcze raz, gdy będzie trochę cieplej.

Więcej informacji o naszych wycieczkach do JASKIŃ znajdziecie tu.

Więcej informacji o naszych wycieczkach po KRAKOWIE i OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.

Więcej opisów naszych wycieczek po
JURZE KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ
znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Z Krakowa do Wolbromia. Dalej drogą nr 794 do Dłużca. W Dłużcu na wysokości szkoły należy skręcić w lewo i kierować się na Domaniewice, a następnie na Dolinę Wodącej lub Grodzisko Pańskie.

Parking

Bezpłatny, leśny parking na końcu asfaltowej drogi, położony jest u stóp wzniesienia Grodzisko Pańskie. Na parkingu stoją wiaty piknikowe.

Trasa

Nasza trasa po Dolinie Wodącej.

Opracowano na podstawie mapy z serwisu Mapa Turystyczna

Na Grodzisko Pańskie
Trasa z parkingu na Grodzisko Pańskie jest bardzo dobrze oznaczona. Najkrótsza droga prowadzi czerwoną ścieżką dydaktyczną, wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej. Ścieżka początkowo pokrywa się z niebieskim szlakiem turystycznym (Szlak Warowni Jurajskich). Na Grodzisko można dojść również od strony Zegarowych Skał.

Do Jaskini Jasnej w Strzegowej
Z parkingu niebieskim szlakiem (w kierunku przeciwnym niż na Grodzisko), aż do skrzyżowania z zielonym Szlakiem Jaskiniowców. Miejsce skrzyżowania szlaków nie jest w ogóle oznaczone w terenie. Ze szlaku niebieskiego trzeba zajść na rozstajach, tam gdzie oznaczono zmianę kierunku szlaku.

Trasa do jaskini Jasnej w Strzegowie.

Trzeba tam pójść prosto, polną drogą pomiędzy polami, a następnie skręcić w pierwszą drogę w lewo (również polną), w stronę niewielkiego wzgórza Jamy. Wejście do Jaskini Jasnej Strzegowskiej znajduje po drugiej stronie wzgórza , niewidocznej z kierunku, z którego idziemy. Droga obchodzi wzgórze dookoła i prowadzi wprost do wejścia. Jest to najlepszy sposób dotarcia do jaskini, przejście przez szczyt wzgórza jest niebezpieczne – znajdują się na nim otwory (okna w stropie jaskini), przez które można wpaść do środka.
Brak jakichkolwiek oznaczeń szlaku po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *