Skamieniały Dwór w Chronowie

Skamieniały Dwór w Chronowie

SKAŁKI CHRONOWSKIE I ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-GEOLOGICZNA BORÓWNA-CHRONÓW

Krakusy na szybki wypad za miasto wybierają zazwyczaj Jurę. Równie piękne i ciekawe (oraz znacznie mniej zatłoczone) są tereny położone na wschód od Krakowa. Pogórze Wiśnickie przyciąga ciekawymi formami skałkowymi nie tylko geoturystów. Nas szczególnie zainteresował pomnik przyrody Skałki Chronowskie, który w podaniach ludowych pojawia się również pod nazwą Skamieniały Dwór. Miejsce to skusiło nas nie tylko malowniczym położeniem, ale również pewną nierozwikłaną zagadką, którą skrywa.

Skamieniały Dwór zwany także Skałkami Chronowskimi

Gdy na wiśnickim zamku wpadła w nasze ręce książeczka opisująca atrakcje okolicy, naszą uwagę przykuła grzęda piaskowcowych wychodni zwana Skamieniałym Dworem. Naznaczone tajemniczymi inskrypcjami ostańce na Kobylej Górze (356 m n.p.m.) podziałały na naszą wyobraźnię. I nie tylko na naszą 🙂 ! Świadczą o tym legendy związane z tym miejscem.

Tajemnicze znaki w Skamieniałym Dworze
Chronowskie głazy z inskrypcjami

Najbardziej znana z nich opowiada o jednym z małopolskich Gryfitów, który przeszedł na islam i na Kobylej Górze wybudował meczet. Konwertyta został wyklęty z rodu, zaś nad świątynią rozpętała się potężna nawałnica. Starła budynek z powierzchni ziemi zostawiając w jego miejscu pokryte dziwnymi znakami głazy.

Tajemnicze inskrypcje w Skamieniałym Dworze
Skamieniały dwór i tajemnicze inskrypcje

Kolejna legenda mówi o okrutnym dworzaninie, który mieszkał kiedyś na szczycie Kobylej Góry. Więził on poddanych i nie pozwalał opuszczać swojego dworu nawet w niedziele i święta. Służka, której zabronił odwiedzić chorej matki, rzuciła na swego pana i jego siedzibę klątwę. Zaklęcie było bardzo skuteczne, bo rezydencja okrutnika zamieniła się w Skamieniały Dwór.

W Skamieniałym Dworze
Skamieniały Dwór w Chronowie

Jeszcze inny przekaz opowiada o stojącej na grzbiecie Kobylej Góry pogańskiej świątyni boga nieba, słońca, ognia i kowalstwa – Swroga. Gdy na ziemiach Słowian zapanowało chrześcijaństwo, kącina była nękana przez wyznawców nowej religii. Rozgniewany Swaróg zesłał wtedy na swój przybytek gromy, które roznieciły wielki pożar. Świątynia roztopiła się w trawiącym ją ogniu i niczym lawa zastygła w formie olbrzymich skał.

Chronowskie ostańce

Wszystkie legendy są jednak zgodne co do jednego; przemiana wielkich głazów w pierwotnie stojący w ich miejscu budynek nastąpi wtedy, gdy łebski śmiałek rozszyfruje znaczenie pokrywających skały napisów i symboli. Jak do tej pory nikomu się to jednak nie udało…
Przynajmniej jeśli chodzi o najstarsze inskrypcje, widniejące na Chronowskich Skałkach od momentu ich powstania. Bo Skamieniały Dwór pokrywają również bardziej współczesne napisy. Jeden z nich Ojczyzne wolno, racz nam wrucić Panie (pisownia oryginalna) został ponoć wykonany przez partyzanta AK.

Napisy partyzantów w Skamieniałym Dworze

Pozostałe są zwyczajnym aktem wandalizmu.

Napisy wandali w Skamieniałym Dworze

Ostatnie tajemnicze znaki znaleźliśmy u podstawy Kobylej Gór, już nad potokiem Borowianka.

Tajemnicze napisy w Skamieniałym Dworze

Jak dotrzeć do Skamieniałego Dworu?

Najszybsza droga do Skamieniałego Dworu prowadzi od przystanku autobusowego na granicy miejscowości Borówna i Chronów. Wystarczy podążać za drogowskazami prowadzącymi do Skałek Chronowskich.

Droga do Skamieniałego Dworu w Chronowie
Drogowskaz do Skamieniałego Dworu

Na szczyt Kobylej Góry dotrzemy po krótkim marszu i pokonaniu drewnianych schodów, ułatwiających podejście na najbardziej stromym odcinku trasy.

Drogowskaz Skałki Chronowskie
Podejście na Kobylą Góre, pod Skałki Chronowskie

Ścieżka przyrodnicza Borówna – Chronów

Można także zdecydować się na spacer ścieżką przyrodniczo – geologiczną Borówna-Chronów. Ścieżka rozpoczyna się przy siedzibie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Borównej (strażnica OSP), liczy ok. 3 km, ma 8 przystanków i jest oznaczona znakiem zielonego liścia.

Znak ścieżki dydaktycznej Borówna-Chronów

Zatacza pętlę i na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia, w którą stronę ją pokonamy. Skamieniały Dwór jest ostatnim, ósmym przystankiem ścieżki. Jeżeli chcemy od niego zacząć, pod strażnicą trzeba skierować się w dół i kontynuować marsz asfaltową drogą prowadzącą przez Borówną.

Przystanek ścieżki dydaktycznej Borówna-Chronów

Ścieżka jest dobrą alternatywą dla osób lubiących spacery po lesie, zainteresowanych lokalnymi źródełkami (na trasie są dwa wypływy) albo ceniącymi starą, drewnianą zabudowę. Szczegółowy opis wszystkich przystanków ścieżki znajdziecie tu.

Drewniana zabudowa na ścieżce dydaktycznej Borówna -Chronów

Więcej informacji o naszych wycieczkach w OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Z Krakowa do Nowego Wiśnicza (A4, potem 965) i dalej do Borównej.

Parking

Osoby planujące przejść całą ścieżkę edukacyjną mogą zostawić samochód przy siedzibie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Borównej (strażnica OSP).
Ci, którzy chcą pójść tylko do skałek, mogą zostawić auto na poboczu, na granicy Borównej i Chronowa, przy drogowskazie Skałki Chronowskie.

Opłaty

Brak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *