Litwinka – Tatry jak na dłoni

Litwinka – Tatry jak na dłoni

PUNKT WIDOKOWY NA CZARNEJ GÓRZE

Tatrzańskie panoramy oglądane z dwutysięczników nie maja sobie równych. Co by jednak nie powiedzieć, nawet z tej wysokości trudno objąć wzrokiem calusieńkie Tatry. By się to udało, trzeba stanąć „trochę dalej”. Litwinka na Pogórzu Spisko-Gubałowskim nadaje się do tego celu znakomicie.

Litwinka - Tatry jak na dłoni

Litwinka, Litwińska Grapa albo Czarna Góra

Czarna Góra, Litwińska Grapa albo Litwinka (902 m n.p.m) to trzy wymiennie używane nazwy tego samego wzniesienia, które góruje nad spiską miejscowością Czarna Góra. Ze szczytu Litwinki rozpościera się niesamowita panorama Tatr Bielskich, Wysokich oraz Zachodnich.

Tatry z Litwińskiej Grapy
Litwinka - panorama Tatr
Widok z Litwinki
Syn na tle Tatr
Tatry z Litwinki
Tatry z Czarnej Góry
Widok z Litwińskiej Garpy

Zobaczymy stąd również Gorce i Pieniny oraz słynne stoki w Białce Tatrzańskiej, usytuowane po drugiej stronie rzeki Białki. Z resztą na zboczach Litwinki także działa wyciąg narciarski Grapa Ski.

Litwinka - widok na Pieniny
Litwinka - widok na Białkę Tatrzańską

Krzyż Milenijny na Litwince

Szczyt Litwinki łatwo rozpoznać o każdej porze dnia i nocy, nawet z daleka. Od 2000 r. stoi na nim dwudziestometrowy, oświetlany Krzyż Milenijny. Został wzniesiony dla uczczenia dwutysięcznej rocznicy narodzin Chrystusa z inicjatywy ówczesnego proboszcza w Czarnej Górze – cystersa, o. Huberta Kasztelana.

Krzyż Milenijny na Litwince
Litwinka - krzyż

Trudno nie zauważyć tu analogii do pomysłu zakopiańskiego proboszcza Kazimierza Kaszelewskiego, który 100 lat wcześniej, również w okrągłą rocznicę Bożego Narodzenia, był inicjatorem wzniesienia krzyża na Giewoncie. Krzyż na Litwince także swym kształtem nawiązuje do giewonckiego krzyża – jest jego o 5 metrów wyższą repliką. Został uświęcony poprzez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża.

Krzyż na Litwince

Obok krzyża na szczycie stoi altana widokowa.

Szybowcowa Litwinka

Litwinka znana jest dobrze miłośnikom szybownictwa. To tu w 1923 r. zorganizowano pierwsze w Polsce zawody szybowcowe. Od kilku lat w Czarnej Górze odbywają się zloty zabytkowych szybowców, zaś na szczycie wzgórza, w hołdzie konstruktorom pierwszych szybowców, ustawiono obelisk.

Litwinka - pomnik ku czci lotników

Kolej widokowa Litwinka – Białka Tatrzańska?

Plany wykorzystania pięknych widoków rozciągających się z Litwinki są coraz bardzie rozległe. Ostatnio mówi się o kolei widokowej, która połączy Białkę Tatrzańską ze szczytem Czarnej Góry. Więcej o tym ciekawym projekcie przeczytać można tu.

Więcej informacji o naszych wycieczkach na PUNKTY I WIEŻE WIDOKOWE znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

W miejscowości Czarna Góra znajduje się drogowskaz na Krzyż Milenijny. Wąska droga, ze znakiem informującym o konieczności użycia łańcuchów w okresie zimowym, prowadzi na duży parking przy punkcie widokowym.

Parking

Samochód można zostawić na parkingu, pod krzyżem.
Parking bezpłatny (maj 2021 r.).

Opłaty

Brak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *