Narty w Górach Izerskich

Narty w Górach Izerskich

SKI&SUN ŚWIERDÓW ZDRÓJ, SKI ARENA SZRENICA

Ferie zimowe 2022 spędziliśmy w polskiej części Gór Izerskich, dzieląc czas pomiędzy szusowanie, a wycieczki piesze i krajoznawcze po okolicy. Na narty jeździliśmy na Stóg Izerski oraz na Szrenicę. Szrenica jest oczywiście szczytem karkonoskim. Dolna stacja wyciągu ośrodka Ski Arena Szrenica usytuowana jest jednak w Szklarskiej Porębie, leżącej na styku Karkonoszy i Izerów. Dlatego też pozwoliliśmy sobie opisać obie stacje narciarskie razem, wrzucając je do „izerskiego worka”.

Narty na Stogu Izerskim czyli stacja narciarska Ski&Sun Świeradów Zdrój

To zdecydowanie nasz faworyt! Trasa jest tu co prawda tylko jedna, ale zawsze była dobrze przygotowana (ratrakowanie dwa razy dziennie, drugie przed jazdą nocną).

Narty na Stogu Izerskim

Jak dla nas, nie jest ani za długa, ani za krótka (2,5 km). Początek i koniec są nieco bardziej strome, zaś odcinek środkowy jest bardzo łagodnie nachylony.

Narty w Świeradowie Zdroju

Mapa ośrodka Ski&Sun Świeradów Zdrój pochodzi ze strony
https://skisun.pl/zima/narciarstwo/

Narty w Ski&Sun w Świeradowie Zdroju

Na start dowozi tu narciarzy ośmioosobowa kolej gondolowa. W weekend i podczas ferii (małopolskich, nie dolnośląskich) nigdy nie zdarzyło nam się, aby na wyjazd trzeba było czekać dłużej niż kilka minut. Niewątpliwą zaletą gondoli jest ochrona przed wiatrem i opadami podczas wyjazdu na górę.

Kolej gondolowa na Stóg Izerski
Ski&Sun - w gondoli

Przy dolnej stacji działa także wyciąg orczykowy wywożący poczatkujących narciarzy na treningową „oślą łączkę”.

Ski&Sun Świeradów Zdrój - orczyk

Zarówno przy dolnej jaki i górnej stacji są lokale gastronomiczne. Szczególnie polecamy restaurację Ski&Sun przy górnej stacji wyciągu. Niestety nigdy nie udało nam się upolować stolika przy olbrzymim oknie z widokiem na Świeradów, ale rekompensowaliśmy to sobie panoramami spod górnej stacji gondoli.

Widok ze Stogu Izerskiego

Na górze rozgrzać się można także w schronisku PTTK na Stogu Izerskim.

Schronisko na Stogu Izerskim

Bardzo lubimy schroniskową atmosferę, ale kulinarnie restauracja bardziej nam podeszła. Pod schronisko warto jednak podejść, chociażby ze względu na fantastyczny widok z gigantycznego tarasu.

Widok spod schroniska na Stogu Izerskim

Dla nas jedynym minusem są płatne toalety. Przyzwyczailiśmy się do małopolskich standardów, gdzie płacąc za karnet, nie myślimy już o konieczność posiadania drobnych, aby przejść przez bramki do WC.

Przy górnej stacji kolei gondolowej rozpoczyna się także 10-cio kilometrowa trasa „Izerski Szlak Cietrzewia”, którym dotrzeć można na Polanę Izerską i dalej do Jakuszyc. Chcieliśmy w tym roku wreszcie spróbować swoich sił na biegówkach, ale niestety znowu zabrakło nam czasu.
Kolej służy także turystom wybierającym się na szlaki piesze ze Stogu Izerskiego np. na najwyższy szczyt Gór Izerskich – czeski Smrk, do Chatki Górzystów czy na Halę Izerską.
W lecie gondole przewożą także rowerzystów MTB.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd i parking przy Ski&Sun w Świeradowie Zdroju

Ski&Sun znajduje się w Świeradowie Zdroju, przy ulicy Źródlanej 7.
Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu powyżej stacji narciarskiej (50.910996, 15.314157). Konieczne jest wtedy zejście do dolnej stacji – ok. 200-300m.
Parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie stacji są płatne – 20 PLN/dzień (styczeń 2022 r.).

Koszty

Wszystkie informacje o ośrodku, cenach karnetów, warunkach na stoku oraz widoki z kamerki znajdziecie tu.
Bieżące doniesienia ze stoku śledzić można również na FB ośrodka

Ciekawostka

Świeradów planuje rozbudowę Ski&Sun oraz połączenie ośrodka z nową, a ściślej mówiąc – reaktywowaną, stacją narciarską na Świeradowcu. Projekt wygląda wspaniale (możecie go zobaczyć tu). Trzymamy kciuki za realizację.

Więcej o naszych wyjazdach na narty przeczytacie tu.

Narty na Szrenicy – stacja narciarska Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie

Podczas naszych szusów na Szrenicy czynne były tylko trzy z ośmiu wyciągów, którymi chwali się stacja (Szrenica, Karkonosz Express i Baby Lift) oraz dwie z pięciu tras (Śnieżynka i Puchatek).

Ski Arena Szrenica - mapa ośrodka

Mapa ośrodka Ski Arena Szrenica pochodzi ze strony
https://sudetylift.com.pl/zima/ski-arena/

Nartostrada Puchatek i wyciąg Szrenica I

Nartostradę Puchatek można polecić tym, którzy już w miarę opanowali sztukę jazdy na nartach i chcieliby spróbować swoich sił na dłuższym, ale niezbyt wymagającym stoku. Trasa ma niemal 1,5 km długości, jest szeroka i przyjemnie nachylona.

Nartostrada Puchatek na Szrenicy

Szrenica I – dwuosobowy wyciąg krzesełkowy wywożący na strat Puchatka – pamięta jeszcze czasy PRL. Został oddany do użytku w 1962 r, a zmodernizowany w 1993. Najważniejsze jednak, że nadal działa! Tyle, że dosyć wolno… Generowało to gigantyczne kolejki, dlatego skorzystaliśmy z niego dopiero pod koniec dnia, gdy nieco się przeludniło.

Wyciąg Szrenica I
Wyciąg Szrenica I w Ski Arena Szrenica

Szrenica I podwozi także turystów pieszych, którzy chcą dostać się na szczyt Szrenicy, na stację pośrednią, czyli start trasy Puchatek. Tu narciarze jadą na stok, a piechurzy przesiadają się na Szrenicę II, którą pokonują drugi odcinek trasy, aż pod Szrenicką Skałę.

Nartostrada Śnieżynka i wyciąg Karkonosz Express

Na punkt startowy Śnieżynki dowozi nas sześcioosobowa kanapa Karkonosz-Express. Bez stania w kolejce! To ponoć najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce (2393 m), toteż chwilę trwa, nim znajdziemy się na górze. Można w tym czasie trochę zmarznąć, bo kolejka nie jest wyposażona w plastikowe osłony. Okazuje się, że to zabieg celowy. Często wieją tu silne wiatry, a osłony stawiając opór powietrzu działają jak „żagiel”. Ich zastosowanie mogłoby spowodować konieczność wstrzymywania pracy wyciągu podczas wietrznych dni.

Na wyciągu Karkonosz-Express

Nartostrada Śnieżynka to dwa diametralnie różniące się stopniem trudności odcinki. Górny jest niezbyt stromy i bardzo szeroki.

Narty w Szklarskiej Porębie
Nartostrada Śnieżynka

Można tu zatrzymać się na drugie śniadanie przy skałkach (posiłek we własnym zakresie, bo na górze brak lokali gastronomicznych).

Świąteczny Kamień

Warto też przystanąć i popatrzeć na malutką z tej perspektywy Szklarską Porębę.

Narty na Szrenicy

Po szerokim i zachęcającym do szaleństwa odcinku, widoki nikną i wjeżdżamy w las. Tu zaczynają się zdradliwe 45 % „esy”. Odcinek technicznie fajny, ale wąski, stromy i mocno oblodzony, przez co korkujący się i niebezpieczny. Część narciarzy ściągało tu narty i pokonywało ten fragment pieszo. Niektórzy nie panując nad nartami wpadali i rozjeżdżali innych. Nie ukrywam, że przejeżdżaliśmy tędy z dreszczem, niekoniecznie pozytywnych, emocji.
Po „esach” Śnieżynka łączy się z opisanym wcześniej Puchatkiem. W sumie daje to ponad 3, 5 kilometrowy zjazd.

Punkty gastronomiczne przy Ski Arena Szrenica zlokalizowane są tylko przy dolnej stacji Karkonosza i Szrenicy I. Podobnie jak dodatkowo płatne toalety.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd i parking przy Ski Arena Szrenica

Ski Arena Szrenica znajduje się przy ulicy Turystycznej 25A w Szklarskiej Porębie.
Prywatne parkingi w pobliżu (nawet do 500 m) stacji narciarskiej – 30 PLN/dzień (styczeń 2022 r.) Można też upolować miejsce (nam się nie udało) na parkingu miejskim – opłata w parkomacie.

Koszty

Wszystkie informacje o ośrodku, cenach karnetów, warunkach na stoku oraz widoki z kamerki znajdziecie tu.
Bieżące doniesienia ze stoku śledzić można również na FB ośrodka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *