Dolina Lepietnicy – na spacer i na narty

Dolina Lepietnicy – na spacer i na narty

NA BIEGÓWKI, NA SKITURY I PER PEDES

Długo zastanawiałam się, czy warto pisać o samej tylko Dolinie Lepietnicy, czyli pierwszym odcinku trasy Śladami olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Trasy dedykowanej narciarzom biegowym, ale dostępnej dla wszystkich; również dla skiturowców i piechurów. Wahałam się, czy nie poczekać z opisem, aż uda mi się pokonać na biegówkach cały „olimpijski” szlak. Przełamałam się jednak i to nie tylko dlatego, że jak dotąd, na Turbacz na nartach biegowych dotrzeć mi się nie udało. Dolina Lepietnicy – czterokilometrowy odcinek z Obidowej do Podsolniska – po prostu coś w sobie ma i warto ją odwiedzić, choćby na krótki spacer. Przyjeżdżałam tu w sezonie zimowym wielokrotnie i za każdym razem, niezależnie od pogody, wracałam do domu z nowym zastrzykiem energii 🙂 .

Lepietnica

Śladami olimpijczyków

Śladami olimpijczyków to jedenastokilometrowa trasa narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz, która wyznakowana została w 2014 roku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Jej nazwa nie jest przypadkowa, gdyż podobno niejednokrotnie trenowała tutaj, patronująca temu przedsięwzięciu, Justyna Kowalczyk-Tekieli.

Trasa narciarstwa biegowego w Dolinie Lepietnicy

Początkowy, czterokilometrowy odcinek biegnie Doliną Lepietnicy i jest niezwykle atrakcyjny dla poczatkujących narciarzy biegowych. Bez przeszkód korzystać mogą z niego także skiturowcy i turyści piesi.

Narty biegowe w Dolinie Lepietnicy

Dolina Lepietnicy

Trasa rozpoczyna się w Obidowej, gdzie bez trudu można znaleźć parking oraz, w razie potrzeby, wypożyczyć sprzęt do biegów narciarskich.  Fragment do Podsolniska wydaje się być płaski. O tym, że cały czas delikatnie się wznosi, przekonamy się dopiero wracając 😉 . Trasa jest ratrakowana, z dobrze założonym śladem do klasyka w obu kierunkach. Na pierwszych dwóch kilometrach dopuszczono tu ruch pojazdów konnych (uwaga na kuligi!).

Narciarze w Dolinie Lepietnicy

Po drodze nie ma spektakularnych atrakcji, ani wysokogórskich widoków. Ale spacer lub narciarski trucht przez las, przejazdy przez wąskie mostki nad Lepietnicą i mijane po drodze, zakopane w śniegu bacówki naprawdę mają swój urok.

Mostek nad Lepietnicą
Początek trasy narciarstwa biegowego w Dolinie Lepietnicy

Na terenach miejskich trudno doświadczyć takiej zimy jak w tym zakątku Gorców. Ponoć specyficzny klimat Doliny Lepietnicy sprawia, że zazwyczaj śniegu jest tu więcej niż gdzieindziej. A i trzyma się on tu dłużej niż na Podhalu.

Dolina Lepietnicy
Potok Lepietnica

Doliną Lepietnicy dochodzimy/dobiegamy do Podsolniska. Przygotowano tu sporą wiatę piknikową, w której można coś przekąsić lub odpocząć. W tym miejscu trasa na Turbacz ostrym zakrętem opuszcza dolinę i pnie się dalej stokami Średniego Wierchu i góry Gorzec.

Wiata piknikowa w Dolinie Lepietnicy

Dalej na Turbacz

Raz zapuściłam się dalej w kierunku Turbacza.  

Śladami Olimpijczyków na Turbacz

Oczywiście, im wyżej, tym atrakcyjniej i piękniej. Najpierw widać z góry Dolinę Lepietnicy. Potem odsłaniają się widoki na Tatry.

Widok na Tatry z trasy Śladami Olimpijczyków

Na sam Turbacz, z braku czasu, wtedy nie dotarłam. Ale może to i lepiej 🙂 . O ile podejścia nie stanowiły problemu, to ze zjazdami było już znacznie gorzej. Moja technika pozostawia wciąż wiele do życzenia i dużo się jeszcze muszę nauczyć, by przez kolejny tydzień po wycieczce nie kurować potłuczeń 🙁 . Turbacz, jak stoi, tak stać będzie i mam nadzieję, że doczeka dnia, gdy dotrę tam na biegówkach.

Więcej informacji o tym, co można robić ZIMĄ W GÓRACH znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Z Krakowa zakopianką do Klikuszowej. W Klikuszowej na światłach w prawo do Obidowej.

Parking

W Obidowej, w okolicach początku trasy biegowej znajduje się kilka parkingów i wypożyczalni. Ceny za postój wahają się od 10 do 20 zł (luty, marzec 2022) w zależności od parkingu (warto upewnić się, u kogo, za które miejsce trzeba zapłacić).

Opłaty

Wstęp na trasę narciarską – 5 zł (luty, marzec 2022).
Wypożyczenie sprzętu, w jednej z kilku funkcjonujących tu wypożyczalni, to 25-35 zł za komplet narty, buty, kije (luty, marzec 2022).
Dla zainteresowanych doskonaleniem techniki jest możliwość umówienia się na trasie z instruktorem np. z Podhala na sportowo.

Trasa

2 Replies to “Dolina Lepietnicy – na spacer i na narty”

  1. Na światłach w lewo w Klikuszowej jadąc od strony Krakowa w gwoli ścisłości oczywiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *