Narty na legendarnym Kasprowym

Narty na legendarnym Kasprowym

ILUŻ TO NARCIARZY O KASPROWYM MARZY?

Na Kasprowy Wierch, wcześniej czy później, trafiają chyba wszyscy polscy fani białego szaleństwa. Ponoć ta kultowa góra ma swoich miłośników nawet wśród stałych bywalców alpejskich kurortów narciarskich. Moje (studenckie jeszcze) wspomnienia z szusowania na Kasprowym mocno już wyblakły, postanowiłam zatem je odświeżyć i sprawdzić, jak to teraz na tym Kasprowy jest. I wiecie co? Jest super!

Narty na Kasprowym

Kasprowy – kultowa gór polskich narciarzy

Na czym polega fenomen Kasprowego?
Moim zdaniem, składa się na niego co najmniej kilka czynników.
To najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, w najwyższych polskich górach.
Na wysokość niemalże 2000 metrów (dokładnie 1959,6 m n.p.m.), od ponad 80 lat, zawozi tu narciarzy, szybko i w miarę bezproblemowo, kolejka linowa z Kuźnic. Dwadzieścia minut jazdy w ścisku (60 os. w wagoniku) można jakoś przeżyć. A zakup biletu on-line, na określoną godzinę, eliminuje konieczność stania w kolejce do kolejki.
Przy dobrej widoczności panoramy z górnej stacji wyciągu są pierwszorzędne.

Krywań z Kasprowego
Podejście na Beskid z Kasprowego
Widok z kolejki na Hali Gąsienicowej

Jako że ośrodek narciarski znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jeździ się tu wyłącznie na naturalnym, umiarkowanie ratrakowanym śniegu i nieprofilowanym sztucznie stoku. Nie ma też oświetlenia. Dla niektórych to zalety, dla innych wręcz przeciwnie.
Według mnie to jedyny stok w Polsce, gdzie jest tak trochę „alpejsko”.

Czy trasy narciarskie na Kasprowym są trudne?

Kasprowy oferuje dwie trasy narciarskie.

Plan ośrodka Kasprowy Wierch. Grafika pochodzi ze strony:
https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/trasy-narciarskie.html

Gąsienicową – spod górnej stacji kolejki gondolowej na Halę Gąsienicową.

Trasa Gąsienicowa na Kasprowym
Trasa Gąsienicowa na Kasprowym Wierchu

I Goryczkową, zaczynającą się nieco poniżej peronu kolejki i biegnącą do Doliny Goryczkowej pod Zakosy.

Trasa Goryczkowa na Kasprowym
Trasa Goryczkowa - widok z kolejki krzesełkowej
Trasa Goryczkowa

Czy są trudne?
W skali trudności tras narciarskich obowiązującym w Polsce, obie trasy oznaczono kolorem czarnym. Oba stoki „wyceniono” zatem jako bardzo trudne.
Najtrudniejszym fragmentem obu tras jest ich początek. Dojazd zarówno na krawędź kotła Gąsienicowego jak i Goryczkowego jest wąski.

Początek trasy Goryczkowej

By dotrzeć na start trasy Gąsienicowej trzeba dodatkowo „przedrzeć się” przez tłumek spacerowiczów, którzy wyjechali na Kasprowy kolejką z Kuźnic.

Dojście do początku trasy Gąsienicowej

Początkowy fragment tras w obu kotłach jest naprawdę stromy. Za to potem jeździ się już bardzo przyjemnie. Z pewnością nie są to trasy dla poczatkujących narciarzy. Bardziej wprawni powinni sobie poradzić 🙂 .

Gąsienicowa czy Goryczkowa? Którą trasę wybrać?

Każda z tras ma swoich wielbicieli.
Jedni wolą Gąsienicową – bo choć krótsza (1200 m) to obsługuje ją nowocześniejsze czteroosobowe krzesełko. No i te widoki na Świnicę… Mam też wrażenie, że przy dobrej pogodzie jest tu więcej słońca.

Wyciąg na Hali Gąsienicowej
Wyciąg krzesełkowy na Hali Gąsienicowej
Na trasie Gąsienicowej

Goryczkowa jest niemal dwukrotnie dłuższa (2100 m), bardziej „kręci”, ale obsługuje ją poczciwe, stare i dosyć wolne, dwuosobowe krzesełko. Ociągających się przy zsiadaniu wali w łydki bez pardonu. Nie ma tu taryfy ulgowej w postaci zwolnienia biegu krzesełka przy górnej stacji, dla wygody wysiadających. Miłośnikom Goryczkowej w zupełności to jednak nie przeszkadza.

Trasa Goryczkowa na Kasprowym
Trasa Goryczkowa na Kasprowym Wierchu

Jeśli chcecie pojeździć na obu trasach, to wyjeżdżając kolejką z Kuźnic zacznijcie raczej od trasy Gąsienicowej.
Dlaczego?
Przejście z trasy Goryczkowej na Gąsienicową oznacza wcale niekrótki marsz trasą narciarską pod górkę lub dosyć strome podejście „na siagę”.

Przejście między trasą Goryczkową a Gąsienicowa po stoku
Przejście między trasą Goryczkową a Gąsienicowa "na siagę"

Oczywiści można, ale mało komu się chce 😉 . Znacznie wygodniej jest po prostu zjechać z górnej stacji kolejki Gąsienicowej do początku trasy Goryczkowej.

Początek trasy Goryczkowej na Kasprowym

Z obu tras do Kuźnic zjechać można nartostradą. Nartostrada Goryczkowa jest znacznie popularniejsza i zjazd nią nie wymaga krótkiego podejścia pod Karczmisko, które trzeba pokonać, gdy wybierzemy Nartostradę Gąsienicową.
Przy dobrych warunkach z Kasprowego można zjechać aż do Ronda Jana Pawła II w Kuźnicach.

Nartostrada do Kuźnic

Czy warto pojeździć na Kasprowym?

Zdecydowanie tak! Zwłaszcza przy pięknej, słonecznej pogodzie. Przyjemność z jazdy na nartach potęgują wtedy jeszcze przepiękne widoki na Tatry Wysokie, Niżne i Zachodnie.

Widok na Tatry Wysokie z Kasprowego
Tatry Wysokie z Kasprowego
Widok na Tatry Zachodnie i Niżne z Kasprowego
Widok na Tatry Zachodnie z Kasprowego

Podpisy wykonano w aplikacji PeakFinder

Jeśli zaś chodzi o koszty, to za czterogodzinny karnet zapłaciliśmy tyle samo, co za analogiczny karnet na zakopiańskich i okołozakopiańskich wyciągach. Okres ważności karnetu czterogodzinnego na Kasprowym to… 5 godzin. Liczy się od momentu odbicia na bramce kolei gondolowej na stacji w Kuźnicach. Czas dotarcia do początku tras narciarskich jest niejako odliczany od czasu jazdy na nartach. Efektywnie jazdy na nartach jest zatem ponad 4 godziny.

Więcej o naszych wyjazdach na narty przeczytacie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd i parking

Dojazd do Kuźnic, bezpośrednio pod dolną stację kolejki na Kasprowy możliwy jest tylko busem np. z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem.
Samochód można zostawić na parkingu miejskim, który ciągnie się od Ronda Jana Pawła II, wzdłuż ul. Bronisława Czecha, do Wielkiej Krokwi. Szczegółowe informacje o opłatach na parkingach miejskich w Zakopanem znajdziecie tu.
Jest też kilka płatnych, prywatnych parkingów w okolicy.

Od 1 marca 2023 r. pojawiły się dodatkowe utrudnienia w dojeździe busem do Kuźnic w związku z prowadzonym tam remontem i przebudową placu. Przed wyjazdem warto sprawdzić bieżące komunikaty, by nie spóźnić się na kolejkę.

Z Ronda Jana Pawła II może też dojść do Kuźnic pieszo, ulicą Przewodników Tatrzańskich (ok. 2 km).

Koszty

Wszystkie informacje o ośrodku na Kasprowym, cenach karnetów, możliwości ich zakupów (on-line i stacjonarnie), godzinach otwarcia i warunkach na stoku znajdziecie tu.
Bieżące doniesienia ze stoku śledzić można również na FB ośrodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *