Kolejka linowa nad Soliną

Kolejka linowa nad Soliną

KOLEJ GONDOLOWA PKL SOLINA – NOWA BIESZCZADZKA ATRAKCJA

W 2022 roku kolejka linowa nad Soliną dołączyła do całkiem pokaźnego grona bieszczadzkich* atrakcji.

Wagonik kolejki linowej nad Soliną

______________
* Oczywiście można dyskutować, czy Solina to już Bieszczady, czy też zgodnie z oficjalną regionalizacją Góry Sanocko-Turczańskie.

Przyznaję, że podeszliśmy do tej nowinki nieufnie. I pewnie gdyby nie deszcz zapowiadany na połoninach, nie zdecydowalibyśmy się na przejażdżkę gondolką na szczyt Jawora. A byłoby szkoda, bo widok „z lotu ptaka” na zaporę, jeziora Solińskie i Myczkowskie oraz ich bliższą i dalszą okolicę jest wspaniały!

Kolejka linowa nad Soliną – garść faktów

Kolejka linowa w Solinie to w bardzo dużym uproszczeniu 34 ośmioosobowe gondole, które poruszają się ok. 100 metrów ponad zaporą, po linie rozpietej na pięciu podporach.

Kolej gondolowa nad Soliną

Środkowa podpora mierzy 75 metrów i jest to najwyższa w Polsce podpora kolei linowej.

Najwyższa podpora kolejki linowej w Polsce

Gondole zaś przywiozła ze Szwajcarii nasza rodzima trucking girl – Iwona Blecharczyk.

PKL Solina

Trasa przejazdu liczy ok. 1,5 km, a pokonanie odcinka pomiędzy stacjami zlokalizowanymi na zboczach góry Plasza i na szczycie góry Jawor zajmuje kolejce około 8 minut.

Kolej gondolowa nad Soliną - mapa

Kolejka linowa nad Soliną to atrakcja typowo turystyczna. Nie pełni roli kolejki transportującej narciarzy na stok czy rowerzystów na single tracka.

Dolna stacja PKL Solina – Plasza

Choć podróż kolejką można rozpocząć na obu stacjach, zdecydowana większość turystów startuje z Plaszy.

Plasza - dolna stacja kolejki linowej nad Soliną

Tam też zlokalizowano ciekawą wystawę tzw. preshow, na której zaprezentowano ciekawostki dotyczące Bieszczadów, solińskiej elektrowni wodnej i samej kolejki linowej.

Plasza - preshow

Mnie bardzo spodobały się również plakaty i murale zdobiące ściany budynku dolnej stacji kolejki. Miałam nawet w planach zakup pamiątkowej reprodukcji, lecz sklepik PKL był niestety chwilowo nieczynny.

Kolejka linowa nad Soliną - mural

Przejazd kolejką linową nad Soliną

Ośmiominutowy przejazd kolejką to znakomita okazja do zobaczenia Jeziora Solińskiego, Myczkowskiego oraz ich okolic z lotu ptaka. W oddali widoczne są także szczyty Bieszczadów Wysokich oraz Gór Słonnych. Nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy korzystania z kolejek linowych w górach właśnie dla tych widoków powinni się gondolką przejechać .

Widok z kolejki linowej nad Soliną

Górna stacja PKL Solina – Jawor

Na górnej stacji kolejki czekają na turystów kolejne atrakcje.

Górna stacja kolejki linowej nad Solina - Jawor

Nie możemy wypowiedzieć się na temat parku rozrywki dla dzieci Tajemnicza Solina oraz karczmy Jawor, gdyż tych obiektów nie odwiedziliśmy.

Tajemnicza Solina

Za to z czystym sumieniem możemy polecieć wyjazd na 55-cio metrową wieżę widokową (dodatkowo płatny). Z jej tarasu widok jest jeszcze bardziej rozległy niż z gondolek.

Widok z wieży widokowej nad Soliną
Taras wieży widokowej nad Soliną
Panorama z wieży widokowej nad Soliną
Taras wieży widokowej - góra Jawor

Ponadto osoby bez lęku przestrzeni mogą spróbować spaceru po w pełni przeszkolonym fragmencie tarasu, wyprowadzonym poza obrys wieży (tzw. zewnętrzny sky walk).

Zewnętrzny sky walk

Wejście na sky walk odbywa się po zeskanowaniu biletu i możliwe jest tylko raz. Istnieje także możliwość zrobienia sobie zdjęcia w tym miejscu automatem wyzwalanym poprzez zeskanowanie biletu, a następnie przesłania fotki na podany e-mail. Przyznajemy jednak, że za późno zorientowaliśmy się, że jest taka opcja, a powtórne wejście za bramkę sky walk nie było już niestety możliwe 🙁 .

Gdybyście chcieli skorzystać z tej możliwości, przeczytajcie instrukcję na ścianie wieży zanim przejdziecie przez bramkę.
Wykupując wstęp na wieżę widokową warto także zajrzeć do Kawiarni na Wieży znajdującej się poniżej trasu, na dziewiątym piętrze. Dzięki całkowitemu przeszkleniu zewnętrznych ścian, panorama z okien kawiarni jest niemalże tak wspaniała jak ze szczytu wieży.

Kawiarnia w Wieży - Solina

Kawa i ciacho z takim widokiem smakują znakomicie!

Kawa i ciacho w kawiarni PKL Solina

Kolejka linowa nad Soliną – nasze wrażenia

Szczerze mówiąc, gdyby nie załamanie pogody w Bieszczadach Wysokich, pewnie nie wybralibyśmy się nad Solinę i zgodnie z wcześniejszym planem poszlibyśmy na Jasło.
Jednak przejażdżki kolejką na Jawor absolutnie nie żałujemy. Widoki były przepiękne. Warto także skorzystać z pozostałych atrakcji ośrodka PKL Solina.

Więcej informacji o naszych wycieczkach w BIESZCZADY znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Do dolnej stacji PKL Solina dotrzeć można DW-895 relacji Uherce Mineralne – Myczków.

Parking

Do dyspozycji są płatne parkingi w przy zaporze Solinie. Koszt to, zależnie od parkingu, ok. 20 PLN za dzień (październik 2023 r.)

Opłaty

Cennik przejazdu kolejką linową nad Solina jest tu. Opłaty za wejście na wieżę widokową można sprawdzić tu, a do parku Tajemnicza Solina tu. Opłaca się kupić bilety łączone.
Aby skorzystać z Karty Dużej Rodziny biletu zakupić trzeba bezpośrednio w kasie (nie on-line i nie w automacie biletowym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *