Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…

Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…

A CO TO TAKIEGO?

Co to takiego ten hausbot?

Gdy na pytanie „gdzie byliście na wakacjach?” odpowiadamy „na hausbocie” najczęściej widzimy w oczach rozmówcy pytajniki. Co to takiego ten hausbot? 

Hausbot w porcie

Hausbot (inaczej houseboat, barka, jacht spacerowy) to komfortowy jacht motorowy skonstruowany z myślą o żegludze śródlądowej. Zgodnie z zapisami obecnie obowiązującej ustawy o żegludze śródlądowej nie jest wymagane posiadanie patentu motorowodnego do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW (ok. 100 kM) i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.  Większością hausbotów można zatem bez uprawnień (ale po przeszkoleniu!) wyruszyć na rzeki, jeziora i kanały. Tylko żegluga po Zalewie Wiślanym, który stanowi wewnętrzne wody morskie, wymaga stosownych uprawnień.

Hausbot przy nabrzeżu w Elblągu

Co znajdziemy pod pokładem hausbota?

Hausboty oferują dwie z pozoru przeciwstawne opcje – wygodę oraz możliwość dotarcia do odludnych i dzikich zakątków.  My pływaliśmy Weekendem 820, który pod pokładem mieści aneks kuchenny  z lodówką, zamrażalnikiem, dwupalnikową kuchenką i zlewem. Jest tam też wygodna mesa – miejsce ze stolikiem i kanapami do siedzenia, TV i radiem oraz WC. Mesa po złożeniu stolika zamienia się w sypialnię. Zanocować na Weekendzie 820 może 7 osób, ale biorąc po uwagę szerokość poszczególnych koi,w miarę komfortowo śpi pod pokładem 5-6 osób.

Wnętrze hausbota - koja dziobowa

Wnętrze hausbota - kuchnia (kambuz)

A na pokładzie…

Na pokładzie, oprócz steru i fotela kapitańskiego znajdują się stolik i wymoszczone materacami siedziska, na których mieści się wygodnie cała załoga. Przed słońcem chroni daszek, przed gorszą pogodą opuszczane i zasuwane „okienka”(cabrio).

Za sterem hausbota

Na pokładzie hausbota

Cabrio przydało nam się bardzo również na Kanale Ostródzko-Elbląskim, gdzie szczelnie zasunięte chroniło nas przed atakami insektów. Na wypadek zimna zainstalowano na hausbocie ogrzewanie. Na przednim pokładzie można się swobodnie „wyłożyć” i podziwiać okoliczności przyrody. A te bywają niesamowite!

Na dziobie hausbota

Zachód słońca nad Nogatem z pokładu hausbota

Kanał Oberlandzki z pokładu hausbota

Wschód słońca na Nogacie w marinie Malbork

Pasące się krowy - widok z pokładu hausbota

Zachód słońca na Szkarpawie

Sam na sam z przyrodą? Miejskie atrakcje? Wybór należy do Ciebie!

Dzięki zbiornikom paliwa, wody pitnej, butli gazowej oraz bateriom można praktycznie co drugą noc spędzać „na dziko”. Pętla Żuławska i Kanał Oberlandzki nie są zatłoczone i biwakując w ten sposób jesteśmy rzeczywiście sam na sam z przyrodą.

Brzegi jeziora Druzno z pokładu hausbota

Ptak szybujący nad Druznem

 

Łabędzie na Kanale Oberlandzkim

W celu uzupełnienia zapasów paliwa, wody i naładowania baterii trzeba zawijać do portów i przystani. Takie noclegi też mają swój urok – zamek w Malborku czy starówka gdańska widziane z wody wyglądają zupełnie inaczej! Taki postój jest tez znakomitą okazją do zwiedzenia portowych miast i miasteczek oraz poznawania lokalnych atrakcji.

Zamek w Malborku z pokładu hausbota

Zamek krzyżacki w Malborku. Widok z Nogatu.

Żuraw Gdański z pokładu hausbota

Gdańska starówka. Widok z Motławy.

Dom podcieniowy w miejscowości Żuławki

Dom podcieniowy na Żuławach.

Niewątpliwą atrakcją na trasie są także oraz budowle hydrotechniczne, które trzeba „pokonać” – śluzy, pochylnie, mosty: zwodzone, pontonowe czy obrotowe.

Most zwodzony w Elblągu z pokładu hausbota

Most Niski w Elblągu.

Pochylnia Oleśnica z pokładu hausbota

Kanał Oberlandzki. Pochylnia Oleśnica.

Most Wysoki w Elblagu z pokładu hausbota

Most Wysoki w Elblągu.

Hausbot w śluzie Rakowiec

Śluza Rakowiec.

Most zwodzony w Rybinie z pokładu hausbota

Most zwodzony w Rybinie.

Dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na model Weekend 820? Potrzebny nam był hausbot na minimum 6 osób, we w miarę przystępnej cenie. Wybór jednostek jest oczywiście znacznie większy. Turystyczne pływanie hausbotami doczekało się już nawet swojej nazwy – hydrocaravaning. Zatem… Cała naprzód!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt tygodniowego czarteru hausbota Weekend 820 w Polsce to ok. 3000 PLN

Gdzie pływać?

Do tej pory pływaliśmy po Pętli Żuławskiej oraz Kanale Ostródzko-Elblaskim (Oberlandzkim), Jezioraku i Zalewie Wiślanym. Możliwości jest jednak znacznie więcej! Można wybrać się na Wielkie Jeziora Mazurskie, Wielką Pętlę Wielkopolski, Kanał Augustowski, wybrane odcinki Wisły i Odry. Do dyspozycji mamy również europejskie drogi wodne Czech, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii,Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch czy Portugalii.

3 Replies to “Hausbot, hauseboat, barka, jacht spacerowy…”

    1. Cieszę się, że się podoba 🙂
      Mam nadzieję, że zachęci do spędzenia wakacji na wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *