Jaskinia Wierzchowska Górna
NAJDŁUŻSZA JASKINIOWA TRASA TURYSTYCZNA W POLSCE
Zwykle najtrudniej dotrzeć do miejsc, które są najbliżej domu. Jaskinia Wierzchowska nie była tu wyjątkiem. Przejeżdżaliśmy koło niej wiele razy, ale jakoś nigdy nie było nam po drodze. W końcu kapryśna pogoda skłoniła nas do poszukiwania „zadaszonych” atrakcji, choć może bardziej pasowałoby tu określenie atrakcji „pod stropem” 😉 . W ten oto sposób trafiliśmy do Wierzchowia w Dolinie Kluczwody.
Jaskinia Wierzchowska – to tylko 10 km od Krakowa!
Samochód zostawiliśmy na wierzchowskim ryneczku, skąd strzałki poprowadziły nas do odległej o 800 metrów, położonej w masywie Berda, jaskini.
W uroczo wyglądającej kasie zakupiliśmy bilety i wyruszyliśmy na zwiedzanie jaskini z bardzo kompetentną i miłą Panią Przewodnik. Opowiadała tak zajmująco, że nie wiadomo kiedy minęła godzina.
Kilka „naj” Jaskini Wierzchowskiej
Do jaskini weszliśmy północnym otworem. Dwa pozostałe są trudniej dostępne – jeden z nich jest dosyć wysoko, drugi został zagrodzony obrywem skalnym, który miał miejsce w 1997 r.
Już na samym początku zwiedzania dowiedzieliśmy się od naszej Pani Przewodnik, że Jaskinia Wierzchowska to rekordzistka. I to w kilku konkurencjach 😉 .
👉 Posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce.
👉 Jest jedną z pierwszych w Europie jaskiń udostępnionych turystom. Już w XIX w. często gościła ojcowskich kuracjuszy.
👉 Odnaleziono w niej najstarsze datowane nacieki w Europie.
👉 Jest drugą pod względem długości jaskinią na Jurze. Palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierży Jaskinia Wierna, dłuższa o ok. 50 metrów.
Dopatrzyliśmy się także jednego niechlubnego faktu; po II wojnie światowej jaskinia nie została objęta żadną forma ochrony. Swobodny i niekontrolowany dostęp do jaskini do 1966 r., jak również forma uprawianej tu już od XIX w. turystyki, przyczyniły się do dewastacji szaty naciekowej. Na szczęście część śladów oddziaływania bogatej w CO2 wody na skałę wapienną przetrwała.
Dodatkowym atutem jaskini jest sieć rozbudowanych i krętych korytarzy, z których tylko część jest dostępna do zwiedzania.
Mapa pochodzi ze strony: http://www.sktj.pl/epimenides/jura/wierzg_p.html
Jaskinia Wierzchowska i jej mieszkańcy
Spacerując korytarzami jaskini mieliśmy okazje poznać jej dawnych i obecnych mieszkańców.
W zakamarkach Przesmyku Długiego i Hali z Kotłami dostrzegliśmy figury pradawnych zwierząt, których kości odnaleziono w namulisku jaskini (niedźwiedź jaskiniowy, hiena, jaskiniowa, lew).
Same wykopaliska zobaczyliśmy na wystawie zorganizowanej w Sali Balowej (zwanej także Sala Tronową).
W Sali Człowieka Pierwotnego spotkaliśmy przedstawicieli neolitycznej kultury lendzielskiej.
O ich bytności w jaskini świadczą odnalezione fragmenty naczyń i narzędzi oraz ślady po ogniskach.
Podczas zwiedzania przeleciał także nad naszymi głowami nietoperz. W lecie nie ma ich tu dużo, ale w okresie zimowym w jaskini hibernują m.in. podkowce małe, nocki duże i gacki wielkouche.
Na zakończenie zwiedzania zobaczyliśmy, podobnie jak podczas wizyty w Ojcowie, sieci cieszącego się złą sławą Meta Menardi – sieciarza jaskiniowego.
Więcej informacji o naszych wycieczkach po KRAKOWIE i OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.
Więcej informacji o naszych wycieczkach do JASKIŃ znajdziecie tu.
Więcej opisów naszych wycieczek po
JURZE KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ
znajdziecie tu.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd i parking
By dotrzeć do Wierzchowia należy skręcić z DK 94 (trasa olkuska), we wsi Biały Kościół, w zjazd w kierunku Zabierzowa. Zjazd jest oznaczony tablicą informacyjną.
Samochód można zostawić na ryneczku w Wierzchowiu. Stąd strzałki pokierują nas wprost pod jaskinię. Parking jest bezpłatny.
Opłaty
Zwiedzanie jaskini jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem z Biura Usług Turystycznych „Gacek”. Cennik oraz szczegóły dotyczące zwiedzania można znaleźć tu.
Inne
Warto pamiętać, że w jaskini przez cały rok panuje temperatura ok. 8 °C . Może być także mokro i ślisko. Wart dostosować swój ubiór do tych warunków.