Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia Wierzchowska Górna

NAJDŁUŻSZA JASKINIOWA TRASA TURYSTYCZNA W POLSCE

Zwykle najtrudniej dotrzeć do miejsc, które są najbliżej domu. Jaskinia Wierzchowska nie była tu wyjątkiem. Przejeżdżaliśmy koło niej wiele razy, ale jakoś nigdy nie było nam po drodze. W końcu kapryśna pogoda skłoniła nas do poszukiwania „zadaszonych” atrakcji, choć może bardziej pasowałoby tu określenie atrakcji „pod stropem” 😉 . W ten oto sposób trafiliśmy do Wierzchowia w Dolinie Kluczwody.

Jaskinia Wierzchowska – to tylko 10 km od Krakowa!

Samochód zostawiliśmy na wierzchowskim ryneczku, skąd strzałki poprowadziły nas do odległej o 800 metrów, położonej w masywie Berda, jaskini.

Jaskinia Wierzchowska - tablica przed wejściem.

W uroczo wyglądającej kasie zakupiliśmy bilety i wyruszyliśmy na zwiedzanie jaskini z bardzo kompetentną i miłą Panią Przewodnik. Opowiadała tak zajmująco, że nie wiadomo kiedy minęła godzina.

Kasa przed wejściem do Jaskini Wierzchowskiej.

Kilka „naj” Jaskini Wierzchowskiej

Do jaskini weszliśmy północnym otworem. Dwa pozostałe są trudniej dostępne – jeden z nich jest dosyć wysoko, drugi został zagrodzony obrywem skalnym, który miał miejsce w 1997 r.

Jaskinia Wierzchowska - wejście.
Jaskinia Wierzchowska - wejście.

Już na samym początku zwiedzania dowiedzieliśmy się od naszej Pani Przewodnik, że Jaskinia Wierzchowska to rekordzistka. I to w kilku konkurencjach 😉 .
👉 Posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce.
👉 Jest jedną z pierwszych w Europie jaskiń udostępnionych turystom. Już w XIX w. często gościła ojcowskich kuracjuszy.
👉 Odnaleziono w niej najstarsze datowane nacieki w Europie.
👉 Jest drugą pod względem długości jaskinią na Jurze. Palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierży Jaskinia Wierna, dłuższa o ok. 50 metrów.
Dopatrzyliśmy się także jednego niechlubnego faktu; po II wojnie światowej jaskinia nie została objęta żadną forma ochrony. Swobodny i niekontrolowany dostęp do jaskini do 1966 r., jak również forma uprawianej tu już od XIX w. turystyki, przyczyniły się do dewastacji szaty naciekowej. Na szczęście część śladów oddziaływania bogatej w CO2 wody na skałę wapienną przetrwała.

Jaskinia Wierzchowska  - stalagmity.
Jaskinia Wierzchowska -szata naciekowa.

Dodatkowym atutem jaskini jest sieć rozbudowanych i krętych korytarzy, z których tylko część jest dostępna do zwiedzania.

Mapa pochodzi ze strony: http://www.sktj.pl/epimenides/jura/wierzg_p.html

Jaskinia Wierzchowska i jej mieszkańcy

Spacerując korytarzami jaskini mieliśmy okazje poznać jej dawnych i obecnych mieszkańców.
W zakamarkach Przesmyku Długiego i Hali z Kotłami dostrzegliśmy figury pradawnych zwierząt, których kości odnaleziono w namulisku jaskini (niedźwiedź jaskiniowy, hiena, jaskiniowa, lew).

Same wykopaliska zobaczyliśmy na wystawie zorganizowanej w Sali Balowej (zwanej także Sala Tronową).

Jaskinia Wierzchowska - ekspozycja w Sali Tronowej.

W Sali Człowieka Pierwotnego spotkaliśmy przedstawicieli neolitycznej kultury lendzielskiej.

Jaskinia Wierzchowska. Sala Człowieka Pierwotnego.

O ich bytności w jaskini świadczą odnalezione fragmenty naczyń i narzędzi oraz ślady po ogniskach.

Jaskinia Wierzchowska. Ekspozycja glinianych naczyń w Sali Człowieka Pierwotnego.

Podczas zwiedzania przeleciał także nad naszymi głowami nietoperz. W lecie nie ma ich tu dużo, ale w okresie zimowym w jaskini hibernują m.in. podkowce małe, nocki duże i gacki wielkouche.
Na zakończenie zwiedzania zobaczyliśmy, podobnie jak podczas wizyty w Ojcowie, sieci cieszącego się złą sławą Meta Menardi – sieciarza jaskiniowego.

Więcej informacji o naszych wycieczkach po KRAKOWIE i OKOLICACH KRAKOWA znajdziecie tu.

Więcej informacji o naszych wycieczkach do JASKIŃ znajdziecie tu.

Więcej opisów naszych wycieczek po
JURZE KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ
znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd i parking

By dotrzeć do Wierzchowia należy skręcić z DK 94 (trasa olkuska), we wsi Biały Kościół, w zjazd w kierunku Zabierzowa. Zjazd jest oznaczony tablicą informacyjną.
Samochód można zostawić na ryneczku w Wierzchowiu. Stąd strzałki pokierują nas wprost pod jaskinię. Parking jest bezpłatny.

Opłaty

Zwiedzanie jaskini jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem z Biura Usług Turystycznych „Gacek”. Cennik oraz szczegóły dotyczące zwiedzania można znaleźć tu.

Inne

Warto pamiętać, że w jaskini przez cały rok panuje temperatura ok. 8 °C . Może być także mokro i ślisko. Wart dostosować swój ubiór do tych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *