Wieża widokowa na Gorcu

Wieża widokowa na Gorcu

ILE GORCÓW JEST W GORCACH???

Znowu na Gorca?!
To pełne oburzenia, a może nawet wyrzutu, pytanie zadała nam córka, gdy usłyszała o celu naszej kolejnej wycieczki. Trochę się zadziwiała, gdy usłyszała:
Tak, ale na innego.
I popłynęła opowieść o migracji wołoskiej. O średniowiecznej, żarowej metodzie pozyskiwania hal pod wypas. O tym, skąd w ogóle wzięła się nazwa Gorce i o tym, że polan o nazwie Gorc, powstałych w wyniku „gorzenia” czyli wpalania lasu, jest całkiem sporo. I wreszcie o tym, że od jednej z nich, Gorca Kamienickiego, wziął nazwę szczyt będący celem naszej wycieczki.
Dzięki tym historiom droga z Krakowa do Lubomierza-Rzek, skąd wyruszaliśmy na wieżę widokową na Gorcu, minęła prawie niepostrzeżenie 🙂

Na Gorc niebieskim szlakiem z Lubomierza-Rzek

Wbrew „ognistym” rozważaniom prowadzonym w samochodzie, na parkingu w Lubomierzu-Rzekach przywitała nas mroźna zima. Nie przeszkadzało nam to jednak ani trochę.

Zimowe Gorce

Szybko odnaleźliśmy niebieski szlak i równie szybko go zgubiliśmy. Idąc szeroką drogą ponad leśniczówką przegapiliśmy miejsce, w którym szlak odbija w las i musieliśmy się kawałek wrócić. Z mapy wynikało, że droga także zaprowadziłaby nas na Nową Polanę, ale nabilibyśmy więcej kilometrów.

Nowa Polana. Gorce.

Mrozik szczypał, więc na polanie zatrzymaliśmy się przy niewielkiej wiacie na łyk gorącej herbaty.

Na Nowej Polanie

Nowa Polana – Polana Świnkówka

Leśny odcinek Nowa Polana – Polana Świnkówka wiedzie już granicą Gorczańskiego Parku Narodowego i jest nieco ostrzejszy. Przy podejściu rozgrzały się nawet największe rodzinne zmarzluchy.

Podejście z Nowej Polany na Świnkówkę

Ostygliśmy dopiero na Świnkówce, bo przepiękny widok na Tatry oraz wygodna ławeczka zatrzymały nas tam na dłużej.

Świnkówka
Na Świnkówkce

Na Gorcu Kamienicki

Świnkówkę od kolejnej, bardzo widokowej i rozległej polany – Gorca Kamienickiego, dzieli tylko króciutkie podejście. Z polany po raz pierwszy dostrzegliśmy cel naszej wędrówki – wieżę widokową na Gorcu.

Polana Gorc Kamienicki
Na Gorcu Kamienickim
Wieża widokowa na Gorcu

Także stąd rozciągają się fantastyczne widoki, ale przyznam, że napędzani chęcią jak najszybszego zdobycia wieży oglądaliśmy je dopiero w drodze powrotnej.

Więcej informacji o naszych wycieczkach w GORCE znajdziecie tu.

Wieża widokowa na Gorcu

Wieża na Gorcu (1228 m n.p.m) jest jedną z czterech wybudowanych na terenie gminy Ochotnica Dolna w ramach projektu Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców, podobnie jak wieża na Magurkach, którą niedawno odwiedziliśmy.

Pod wieżą widokową na Gorcu

Wieże mają jednolity wygląd nawiązujący do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Są bardzo solidne i przypuszczam, że nawet osoby z lękiem wysokości lub przestrzeni wejdą na nie bez obaw.

Na Gorcu

A wdrapać się tam naprawdę warto, bo o ile tylko widoczność na to pozwala (można to sprawdzić na kamerkach on-line tu), panoramy są przepiękne. Z Gorca widać Tatry, Magurę Spiską, Pieniny i Beskidy: Żywiecki, Mały, Sądecki i Wyspowy.

Widok z wieży na Gorcu na polane Gorc Kamienicki
Widok na Beskidy z wieży na Gorcu

W moim przypadku show kradną zawsze tatrzańskie granie i tym razem nie było inaczej.

Panorama Tatr z Gorca
Panorama Tatr z Gorca
Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Durny, Łomnica widziane z wieży widokowej na Gorcu
Tatry z Gorca

Powrót do Lubomierza

Na wieży i gorczańskich polanach można by siedzieć godzinami, ale krótki zimowy dzień wymusza pośpiech, o ile nie chce się wędrować po zmroku.
Wracaliśmy tą samą drogą, jednak już bez widoków na Tatry. Rozkręcający się halny przygonił chmury, które przesłoniły horyzont.

Na polanie Świnkówka

Ciepły wiatr w ciągu dwóch kolejnych dni dosłownie zdmuchnął śnieg ze szczytów. Mieliśmy wiec szczęście, że udało nam się zobaczyć zimę jak z obrazka.

Więcej informacji o naszych wycieczkach na WIEŻE WIDOKOWE znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Zakopianką do Lubnia, potem drogą 968 przez Kasinkę, Mszanę, do Lubomierza-Rzek.

Parking

Samochód można zostawić na parkingu, przy Kapliczce na Ogrodach, gdzie zaczyna się niebieski szlak na Gorca.
Współrzędne GPS tego miejsca to: 49.593217, 20.234953

Opłaty

Koszt całodziennego parkingu to 10 PLN (styczeń 2021).

Trasa

Rzeki, szlak niebieski – Nowa Polana – Gorc Kamienicki – pod Gorcem – Gorc – pod Gorcem – Gorc Kamienicki – Nowa Polana – Rzeki, szlak niebieski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *