Najłatwiejszy szlak na Maciejową

Najłatwiejszy szlak na Maciejową

MACIEJOWA Z JASIONOWA

Szukaliśmy łatwej i krótkiej trasy, która nadałby się na niezbyt forsowny spacer dla rekonwalescenta. Po przestudiowaniu mapy zdecydowaliśmy się na Maciejową z Jasionowa. Po raz kolejny okazało się jednak, że zima w górach lubi zaskakiwać i stopień trudności wybranej przez nas trasy w terenie wyglądał nieco inaczej niż na papierze…

Na Maciejową z… Krausów

W planach mieliśmy wyjście na Maciejową zielonym szlakiem, na który wchodzi się wprost z głównej drogi biegnącej przez Jasionów. Zima spłatała nam jednak figla i do Jasionowa nie udało nam się samochodem dotrzeć… Pokonanie całkiem sporej górki pomiędzy Olszówką, skąd jechaliśmy, a Jasionowem okazało się bez łańcuchów niemożliwe. Musieliśmy zatem pozostawić auto w miejscu, gdzie pług śnieżny zakończył swoją misję, czyli przy pętli autobusowej na jednym z osiedli Olszówki – Krausy. Stamtąd doczłapaliśmy oblodzonym asfaltem (1,5 km i prawie 200 m przewyższenia) do zielonej szlakówki.

Asfaltem do Jasionowa

Była to chyba najmniej przyjemna i najbardziej forsowana część wyprawy.

Właściwy szlak na Maciejową

Za to potem było już jak w bajce – mnóstwo białego puchu, drzewa uginające się pod śnieżną pierzynką i coraz śmielej poczynające sobie słońce. I znikomy stopień trudności trasy.

Wejście na zielony szlak w Jasionowie

Już na samym początku wycieczki trafił nam się punkt widokowy.

Widok z Jasionowa na Porębę

Potem widoki zniknęły pomiędzy drzewami, ale spacer po zimowym lesie i bez widoków był cudowny.

Zimowy szlak na Maciejową

Po niecałej godzinie marszu dotarliśmy do czerwonego szlaku, którym podeszliśmy pod bacówkę na Polanie Przysłop (852 m n.p.m) pod Maciejową (836 m n.p.m), znaną powszechnie jako bacówka na Maciejowej.

Dojście do bacówki na Maciejowej
W drodze na Maciejową
Dojście na Maciejową

Bacówka na Maciejowej

Bacówkę pamiętamy z naszych poprzednich wycieczek jako niezwykle klimatyczne miejsce, znacznie przytulniejsze niż duże, z reguły zatłoczone schroniska.

Bacówka na Maciejowej

O taką właśnie kameralną atmosferę w górach „walczył” pomysłodawca wybudowania sieci bacówek; znany krakowski działacz turystyczny Edward Moskała. Według jego koncepcji bacówki miały zapewnić nocleg i wyżywienie turystom przemierzającym górskie szlaki w czasie wielodniowych, długodystansowych wędrówek. Nie mogły nocować w nich grupy zorganizowane, nie można było w nich zatrzymywać się na dłużej, ani dokonywać rezerwacji. W założeniu, personel stanowić miały dwie osoby (najlepiej małżeństwo), tak by zapewnić rodzinną atmosferę. Zdecydowana większość (11 z 14) bacówek, które postawiono w górach w latach 70-tych i 80-tych XX w., powstała według projektu zakopiańskiego architekta, skoczka narciarskiego i narciarza zjazdowego, olimpijczyka –  Stanisława Karpiela. Bacówka na Maciejowej również do nich należy.

Wygłupy na Maciejowej

O bacówce na Maciejowej krążą ciekawe anegdoty. Jedna z nich opowiada o zakładzie pomiędzy Edwardem Moskałą, a kierownikiem budowy bacówki. Zakład dotyczył terminowego oddania schroniska do użytkowania, a przegrany musiał przejść na kolanach kilkusetmetrowy odcinek. Inna z kolei dykteryjka kpi nakazu chodzenia w kapciach po bacówce, głośno komentowanego w prasie i środowiskach turystycznych. Więcej ciekawych opowieści z historii bacówki znajdziecie tu.

Herbatka na Maciejowej

Tym razem z widomych względów nie weszliśmy do środka, lecz zabiwakowaliśmy pod schroniskiem. Starszyzna popijała gorącą herbatkę, a Ania korzystała z dobrodziejstwa prawdziwej zimy, o jaką trudno w mieście.

Gwiazda na Maciejowej
Orzełek na Maciejowej

Zjazdowy powrót

Na Polanie Przysłop zabawiliśmy naprawdę długo, gdyż wygrzewanie się w zimowym słonku połączone z podziwianiem rozciągających się dookoła panoram jest zajęciem wyjątkowo wciągającym.

Babia Góra widziana z Maciejowej
Zimowa Maciejowa

W końcu trzeba było jednak wyruszyć w drogę powrotną. Ania, dzięki swojemu „jabłuszku” vel dupolotowi, pokonała ją znacznie szybciej niż my i nie mogła się nadziwić, czemu rodzice nie korzystają z tego środka transportu…

Zjazd z Maciejowej do Jasionowa

Więcej informacji o naszych ZIMOWYCH WYCIECZKACH W GÓRY znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Do Olszówki i jej przysiółka Jasionowa można dojechać skręcając z drogi krajowej nr 28 pomiędzy Rabką a Rabą Niżną.

Parking

Przy pętli autobusowej w przysiółku Olszówki – Krausy.
W zatoczce przy wejściu na zielony szlak w Jasionowie.
Edit 16.10.2022:
Patrz komentarze.

Opłaty

Przydrożne parkingi są bezpłatne (marzec 2021).
Innych opłat również brak.

Trasa


Olszówka Krausy (przystanek autobusowy) – Jasionów
Jasionów – Pod Wierchową
Pod Wierchową – Las Pański – Bacówka PTTK na Maciejowej – Las Pański – Pod Wierchową
Pod Wierchową – Jasionów

Jasionów – Olszówka Krausy (przystanek autobusowy)

Więcej informacji o naszych wycieczkach w GORCE znajdziecie tu.

2 Replies to “Najłatwiejszy szlak na Maciejową”

 1. Drodzy Państwo,
  promujecie parkowanie wzdłuż drogi, która w sezonie turystycznym staje się nie przejezdna dla mieszkańców!
  W Jasionowie nie ma parkingu dla turystów.

  1. Zawsze sprawdzamy, czy nie zostawiamy samochodu w miejscu z zakazem parkowania.
   Sytuacja parkingowa jest jednak bardzo zmienna w czasie.
   Dziękujemy za tę uwagę, będzie na pewno cenna dla osób wybierających się obecnie na szlak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *