Najłatwiejszy szlak na Maciejową
MACIEJOWA Z JASIONOWA
Szukaliśmy łatwej i krótkiej trasy, która nadałby się na niezbyt forsowny spacer dla rekonwalescenta. Po przestudiowaniu mapy zdecydowaliśmy się na Maciejową z Jasionowa. Po raz kolejny okazało się jednak, że zima w górach lubi zaskakiwać i stopień trudności wybranej przez nas trasy w terenie wyglądał nieco inaczej niż na papierze…
Na Maciejową z… Krausów
W planach mieliśmy wyjście na Maciejową zielonym szlakiem, na który wchodzi się wprost z głównej drogi biegnącej przez Jasionów. Zima spłatała nam jednak figla i do Jasionowa nie udało nam się samochodem dotrzeć… Pokonanie całkiem sporej górki pomiędzy Olszówką, skąd jechaliśmy, a Jasionowem okazało się bez łańcuchów niemożliwe. Musieliśmy zatem pozostawić auto w miejscu, gdzie pług śnieżny zakończył swoją misję, czyli przy pętli autobusowej na jednym z osiedli Olszówki – Krausy. Stamtąd doczłapaliśmy oblodzonym asfaltem (1,5 km i prawie 200 m przewyższenia) do zielonej szlakówki.
Była to chyba najmniej przyjemna i najbardziej forsowana część wyprawy.
Właściwy szlak na Maciejową
Za to potem było już jak w bajce – mnóstwo białego puchu, drzewa uginające się pod śnieżną pierzynką i coraz śmielej poczynające sobie słońce. I znikomy stopień trudności trasy.
Już na samym początku wycieczki trafił nam się punkt widokowy.
Potem widoki zniknęły pomiędzy drzewami, ale spacer po zimowym lesie i bez widoków był cudowny.
Po niecałej godzinie marszu dotarliśmy do czerwonego szlaku, którym podeszliśmy pod bacówkę na Polanie Przysłop (852 m n.p.m) pod Maciejową (836 m n.p.m), znaną powszechnie jako bacówka na Maciejowej.
Bacówka na Maciejowej
Bacówkę pamiętamy z naszych poprzednich wycieczek jako niezwykle klimatyczne miejsce, znacznie przytulniejsze niż duże, z reguły zatłoczone schroniska.
O taką właśnie kameralną atmosferę w górach „walczył” pomysłodawca wybudowania sieci bacówek; znany krakowski działacz turystyczny Edward Moskała. Według jego koncepcji bacówki miały zapewnić nocleg i wyżywienie turystom przemierzającym górskie szlaki w czasie wielodniowych, długodystansowych wędrówek. Nie mogły nocować w nich grupy zorganizowane, nie można było w nich zatrzymywać się na dłużej, ani dokonywać rezerwacji. W założeniu, personel stanowić miały dwie osoby (najlepiej małżeństwo), tak by zapewnić rodzinną atmosferę. Zdecydowana większość (11 z 14) bacówek, które postawiono w górach w latach 70-tych i 80-tych XX w., powstała według projektu zakopiańskiego architekta, skoczka narciarskiego i narciarza zjazdowego, olimpijczyka – Stanisława Karpiela. Bacówka na Maciejowej również do nich należy.
O bacówce na Maciejowej krążą ciekawe anegdoty. Jedna z nich opowiada o zakładzie pomiędzy Edwardem Moskałą, a kierownikiem budowy bacówki. Zakład dotyczył terminowego oddania schroniska do użytkowania, a przegrany musiał przejść na kolanach kilkusetmetrowy odcinek. Inna z kolei dykteryjka kpi nakazu chodzenia w kapciach po bacówce, głośno komentowanego w prasie i środowiskach turystycznych. Więcej ciekawych opowieści z historii bacówki znajdziecie tu.
Tym razem z widomych względów nie weszliśmy do środka, lecz zabiwakowaliśmy pod schroniskiem. Starszyzna popijała gorącą herbatkę, a Ania korzystała z dobrodziejstwa prawdziwej zimy, o jaką trudno w mieście.
Zjazdowy powrót
Na Polanie Przysłop zabawiliśmy naprawdę długo, gdyż wygrzewanie się w zimowym słonku połączone z podziwianiem rozciągających się dookoła panoram jest zajęciem wyjątkowo wciągającym.
W końcu trzeba było jednak wyruszyć w drogę powrotną. Ania, dzięki swojemu „jabłuszku” vel dupolotowi, pokonała ją znacznie szybciej niż my i nie mogła się nadziwić, czemu rodzice nie korzystają z tego środka transportu…
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd
Do Olszówki i jej przysiółka Jasionowa można dojechać skręcając z drogi krajowej nr 28 pomiędzy Rabką a Rabą Niżną.
Parking
Przy pętli autobusowej w przysiółku Olszówki – Krausy.
W zatoczce przy wejściu na zielony szlak w Jasionowie.
Edit 16.10.2022:
Patrz komentarze.
Opłaty
Przydrożne parkingi są bezpłatne (marzec 2021).
Innych opłat również brak.
Trasa
Olszówka Krausy (przystanek autobusowy) – Jasionów
Jasionów – Pod Wierchową
Pod Wierchową – Las Pański – Bacówka PTTK na Maciejowej – Las Pański – Pod Wierchową
Pod Wierchową – Jasionów
Jasionów – Olszówka Krausy (przystanek autobusowy)
2 Replies to “Najłatwiejszy szlak na Maciejową”
Drodzy Państwo,
promujecie parkowanie wzdłuż drogi, która w sezonie turystycznym staje się nie przejezdna dla mieszkańców!
W Jasionowie nie ma parkingu dla turystów.
Zawsze sprawdzamy, czy nie zostawiamy samochodu w miejscu z zakazem parkowania.
Sytuacja parkingowa jest jednak bardzo zmienna w czasie.
Dziękujemy za tę uwagę, będzie na pewno cenna dla osób wybierających się obecnie na szlak.