Tatrzańska świątynia lodowa 2022/2023 – Bazylika Grobu Pańskiego

Tatrzańska świątynia lodowa 2022/2023 – Bazylika Grobu Pańskiego

TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA RODEM Z JEROZOLIMY

Tatrzańska świątynia lodowa jest obowiązkowym punktem w planie naszych grudniowych wycieczek. Spacer na Hrebienok w tym okresie, to taka nasza mała rodzinna tradycja. By i w roku 2022 stało się jej zadość, wyruszyliśmy na Smokowieckie Siodełko w ostatnim możliwym terminie – w Sylwestra.

Tatrzańska świątynia lodowa – to już dziesiąty raz

To już po raz dziesiąty grupa rzeźbiarzy, pod wodzą Adama Bakoša, zamieniła setki ton lodu w miniaturę powszechnie znanej budowli sakralnej. Jesienią 2022 r. międzynarodowy sztab artystów stworzył na Smokowieckim Siodełku, popularnym Hrebienoku, replikę Bazyliki Grobu Pańskiego.

Tatrzańska świątynia lodowa Bazylika Grobu Pańskiego

Wykorzystali do tego celu 1880 bloków, dostarczanego z Polski, lodu o łącznej masie 225 ton.
Proces budowy tegorocznej bazyliki zobaczyć można tu:

Filmik pochodzi ze strony: https://www.vt.sk/pl/atrakcje/wydarzenia/tatrzanska-swiatynia-lodowa-22/23

Tatrzańska lodowa świątynia na dobre wrosła już w zimowy krajobraz „słowackiej Gubałówki”. Atrakcja cieszy się, rosnącą z roku na rok, popularnością. By wejść do wnętrza specjalnie chłodzonego namiotu, staliśmy w sporej kolejce. Zgodnie z regulaminem zwiedzania, pod kopułą nie powinno przebywać więcej niż 32 osoby na raz. Chodzi o utrzymanie optymalnych warunków, przede wszystkim temperatury, w których świątynia przetrwa długi czas bez szwanku. By nie „podgrzewać atmosfery” zabronione jest również ściąganie odzieży wierzchniej wewnątrz namiotu.

Wcześniejsze edycje lodowych świątyń
👉 2018/2019 Bazylika św. Piotra
👉 2019/2020 Notre Damme
👉 2021/2022 Santiago de Compostella
Edycje późniejsze:
👉2023/2024 Westminster

Lodowa Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolimska Bazylika Grobu Pańskiego jest olbrzymia. Lodowa rzeźba nie przedstawia jej w całości. Tatrzańska świątynia to wykute w lodzie „serce” prawdziwej bazyliki czyli edykuł osłaniający grób Chrystusa i otaczająca go rotunda.

Tatrzańska świątynia lodowa Edykuła i Grób Jezusa

Do lodowej bazyliki, podobnie jak do tej w Jerozolimie, prowadzi droga krzyżowa Via Dolorosa. Z tym, że o ile w Ziemi Świętej wiedzie ona ulicami miasta, tu ograniczona jest do krótkiego korytarza.

Tatrzańska świątynia lodowa - via dolorosa

Zarówno pod Tatrami jak i w Izraelu edykuł stanowi czternastą stację drogi krzyżowej Złożenie do grobu.

Tatrzańska świątynia lodowa 2022/23

W tym roku, po raz pierwszy w historii lodowych świątyń można było wejść pomiędzy poszczególne elementy budowli.

Tatrzańska świątynia lodowa Bazylika Grobu Świętego

Obchodząc edykuł zauważyliśmy niewielkie okienko wykute w jego tylnej ścianie. Z zaciekawieniem zapuściliśmy żurawia do wnętrza lodowego grobowca. Znajduje się tam drewniana figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Tatrzańska świątynia lodowa 2022/23 - Zmartwychwstały

Sądzę, że wybór Bazyliki Grobu Pańskiego, jako motywu przewodniego w roku 2022, nie był przypadkowy. W czasie, gdy blisko granic Polski i Słowacji toczy się wojna, przywołanie miejsca, w którym pokojowo koegzystują różne nacje i religie, jest symboliczne.

Tatrzańska przyroda zaklęta w lodzie

Jak co roku, wokół świątyni przycupnęły lodowe rzeźby inspirowane tatrzańską przyrodą. Iskrzące w blasku fleszy kozice czy wilki podobają się szczególnie dzieciom. Nie mogło zabraknąć tu także niedźwiadków, które, jak łatwo się zorientować, „patronują” Hrebienokowi.

Tatrzańska świątynia lodowa- tatrzańska fauna

Lód, muzyka, światło i szkło

Lodowym rzeźbom, podobnie jak w latach poprzednich, towarzyszą także dynamicznie zmieniające barwę iluminacje oraz klimatyczna muzyka. Nastroju dopełnia niewielka wystawa, szklanych rzeźb Achilleasa Sdoukosa – młodego artysty o słowackich i greckich korzeniach.

Dzieło Achilleasa Sdoukosa

Trzeba przyznać, że skomponowanie w jednej przestrzeni zdobionego metalem szkła i lodu daje ciekawy efekt. Mnie najbardziej podobało się lustro, w którego tafli przegląda się lodowa świątynia.

Lustro Achilleasa Sdoukosa

Tatrzańska świątynia lodowa zwiedzona. Co dalej?

Będąc już na Smokowieckim Siodełku szkoda byłoby poprzestać tylko na zobaczeniu lodowej świątyni i nie skorzystać innych atrakcji okolicy. A jest ich naprawdę sporo!
Absolutne minimum to przynajmniej rzut oka na Łomnicę (Lomnický štít), Durny (Pyšný štít), Rywociny (Oštepy) i Pośrednią Grań (Prostredný hrot). Widok na te szczyty z okolic Hrebienoka jest naprawdę przepiękny!

Pośrednia Grań, Rywociny, Durny, Łomnica

Mniejsze i większe dzieci z pewnością docenią także sankostradę.

Tor saneczkowy w Starym Smokowcu

Zapaleni spacerowicze powinni koniecznie dotrzeć chociaż do dwóch najbliższych Wodospadów Zimnej Wody. Zaś bardziej wytrawni piechurzy, przy stabilnych warunkach lawinowych, mogą pokusić się o dojście do klimatycznej Terinki.

My, tym razem, postawiliśmy na krótką pętelkę przez Rainerovą Chatę. Od kilku sezonów „polowaliśmy” na rzeźbioną w śniegu szopkę, która co roku powstaje przy tym schronisku. I wreszcie trafiliśmy! Było odpowiednio dużo śniegu, by ją zbudować i nie zdążyła się jeszcze stopić.

Szopka przy Rainerce

Po obejrzeniu szopki, usatysfakcjonowani, wróciliśmy do Starego Smokowca, zahaczając jeszcze po drodze (bo jakże by nie!) o Skryty i Wielki wodospad.

Skryty Wodospad

Więcej informacji o naszych wycieczkach w TATRY znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Koniecznie pamiętajcie o antypoślizgowych nakładkach na buty lub raczkach!
 • Wewnątrz kopuły chroniącej lodową świątynię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest zimno. Warto mieć dodatkową warstwę odzieży na tę okoliczność.
 • Jeśli wybieracie się na wycieczkę w Tatry słowackie, warto wykupić ubezpieczenie. Akcje Horskiej Zachrannej Slużby są płatne.

Czas zwiedzania

Tatrzańską świątynię lodową w sezonie 2022/23 zwiedzać można codziennie od 17 listopad 2022 do 16 kwietnia 2023, w godzinach 9.00 – 18.15. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo zamiany tych godzin w zależności od panujących warunków. Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na stronie https://www.vt.sk/
Zgodnie z regulaminem, zwiedzanie nie powinno trwać dłużej niż 3 minuty. W praktyce nie jest to jednak w żaden sposób regulowane.

Dojazd

Najkrótsza droga na Hrebienok prowadzi ze Starego Smokowca.
Granicę polsko-słowacką przekraczamy zazwyczaj na przejściu Jurgów-Podspady.
W Podspadach skręcamy w lewo, w stronę Tatrzańskiej Kotliny, w drogę nr 66 (tzw. Droga Wolności/Cesta Slobody). Za Tatrzańską Kotliną, w prawo, drogą 537, przez Tatrzańską Łomnicę do Starego Smokowca. 

Parking

W Starym Smokowcu zaparkować można w okolicach kościółka i Grandhotelu albo nieco dalej w podziemiach apartamentowca.
Koszt całodziennego postoju – 10 euro (grudzień 2022 r.).

Opłaty

Wstęp do lodowej świątyni jest bezpłatny. Jeżeli zatem na Hrebienok dotrzemy pieszo, opłat brak.
Inna opcja to skorzystanie z kolejki kursującej ze Starego Smokowca.

Kolejka na Hrebienok

Cennik biletów sprawdzić można tu. Dla posiadaczy kart Gopass przewidziano zniżki.

Trasa

Stary Smokovec – Hrebienok
Hrebienok – Razcestie nad Rainerovou chatou
Razcestie nad Rainerovou chatou – Vodopady Studeneho potoka
Vodopady Studeneho potoka – Stary Smokovec

2 Replies to “Tatrzańska świątynia lodowa 2022/2023 – Bazylika Grobu Pańskiego”

 1. Jak pięknie !!!! Te lodowe rzeźby są przepiękne !!! Ale śnieżna szopka skradła moje serce. Mam nadzieję, że mimo takiej ciepłej zimy jaka teraz mamy wystawa będzie możliwa do zwiedzania i wreszcie w tym roku zobaczę ją na własne oczy.

  1. Jeśli chodzi o szopkę, to rzeczywiście pośpiech jest wskazany. Nam dopiero w tym roku udało się trafić na tak okazałą.
   Zdjęcie jest zrobione 31.12.2022, tak że jeszcze kilka dni powinna wytrzymać.
   Lodowa świątynia na pewno postoi dłużej, bo chroni ją namiot, w którym utrzymywana jest niska temperatura.
   Organizatorzy deklarują, że będzie ją można oglądać do Wielkanocy 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *