Tatrzańska lodowa świątynia 2023/24 – Westminster

Tatrzańska lodowa świątynia 2023/24 – Westminster

11 TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA TO KATEDRA WESTMINSTERSKA!

Sezon zimowy 2023/24 rozpoczęliśmy „lodowatą” wycieczką na słowacki Hrebienok. Już po raz jedenasty stanęła tam tatrzańska lodowa świątynia. Tym razem to Opactwo Westminsterskie!

Tatrzańska lodowa świątynia Westminster

Jedenasta tatrzańska lodowa świątynia

Tradycja stawiania lodowej repliki znanej budowli sakralnej na słowackim Hrebienoku (Smokowieckie Siodełko) liczy już sobie 11 lat. Zaś od 9 sezonów głównym konstruktorem lodowej świątyni jest słowacki rzeźbiarz Adam Bakoš ze Spiskiej Nowej Wsi, który monumentalne, lodowe kościoły uważa za swoje najlepsze dzieła.
Aż do dnia inauguracji nie wiadomo było, jaki ty razem obiekt skrywa kopuła stojąca nieopodal górnej stacji kolejki linowo-terenowej na Siodełku.

Kopuła lodowej świątyni

17 listopada 2023 r. tajemnica wyszła na jaw. Okazało się, że w sezonie 2023/24, ze słowackich Tatr Wysokich teleportujemy się wprost do Londynu, pod Opactwo Westminsterskie.

Westminster na Hrebienoku

Nad tym lodowym Westminster pracowali rzeźbiarze z 4 krajów – Słowacji, Czech, Niemiec i Polski, zużywając 1880 lodowych bloków, o łącznej masie 225 ton.

Westminster - lodowa świątynia

Wcześniejsze edycje lodowych świątyń
👉 2018/2019 Bazylika św. Piotra
👉 2019/2020 Notre Damme
👉 2021/2022 Santiago de Compostella
👉 2022/2023 Bazylika Grobu Pańskiego + informacje o tym, co robić na Hrebienoku, po obejrzeniu lodowej świątyni

Lodowa Katedra Westminster

Westminster na Hrebienoku to forma upamiętnienia zmarłej ponad rok temu królowej brytyjskiej Elżbiety II oraz 15 rocznicy jej wizyty na Słowacji oraz na samym Smokowieckim Siodełku. Przypomina o tym niewielka wystawa przed kopułą, w której znajduje się świątynia oraz tablice wewnątrz kopuły.

Wystawa Królowa Elżbieta II na Słowacji

Oprócz repliki gotyckiej katedry, w namiocie znalazły się także lodowe krzesła nawiązujące kształtem do tronów koronacyjnych. Można sobie zrobić na nich pamiątkowe zdjęcia. Chętnych nie brakuje i na swoją kolejkę musieliśmy trochę poczekać.

Ponadto w szklanej gablocie, na czerwonych poduchach spoczywają imitacje brytyjskich klejnotów koronnych oraz wykonana ze szkła korona, będąca prawdopodobnie nawiązaniem do brytyjskiej korony państwowej. To dzieło Achillesa Sdoukosa, artysty o słowackich i greckich korzeniach. Niewielkie wstawy jego szklanych rzeźby, od kilku już lat towarzyszą lodowym świątyniom.

Tatrzańska lodowa świątynia - klejnoty koronne

Namiastka tatrzańskiej lodowej świątyni w twoim domu

W tej samej gablocie, co klejnoty koronne spoczywają także trzy… szklane kulki. Jeśli wierzyć opisowi to niezwykłe pamiątki z tatrzańskiej lodowej świątyni. Tegoroczna nowość i dodatkowa atrakcja!
Codziennie od 17 listopada 2023 do 14 kwietnia 2024 o wyznaczonej godzinie, z jednego z trzech oznaczonych miejsc, wypada szklana kula. Kto ją załapie, może zabrać tę pamiątkę do domu. Czas wrzutu kuli ma być publikowany na portalach społecznościowych oraz wyświetlany na zegarze, bezpośrednio w kopule*.
Nam „ceremonii” wyrzucania szklanej kuli nie udało się niestety obejrzeć.

____________________________
* informacje pochodzą ze strony: https://www.vt.sk/aktivity/podujatia/tatransky-dom

Tatrzańska lodowa świątynia nr 11 – nasze wrażenia

Westminster było piątą z kolei świątynią, którą widzieliśmy na Hrebienoku.
Wszystkie edycje niezmiennie nam się podobają. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i kunsztu konstruktorów oraz skali przedsięwzięcia. Efekt końcowy, zwłaszcza w połączeniu z grą świateł i muzyką jest wspaniały.

W tym roku brakowało nam jedynie lodowych akcentów poświęconych tatrzańskiej przyrodzie i symbolom Hrebienoka – niedźwiadkom.

Niestety nie do końca trafnie wybraliśmy termin tegorocznej wycieczki – byliśmy dzień po otwarciu i chętnych do obejrzenia lodowego Westminster było straaasznie dużo. By zobaczyć świątynię, czekaliśmy w długiej kolejce. Więcej tego błędu nie powtórzymy :).

Więcej informacji o naszych wycieczkach w TATRY znajdziecie tu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Koniecznie pamiętajcie o antypoślizgowych nakładkach na buty lub raczkach!
  • Wewnątrz kopuły chroniącej lodową świątynię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest zimno. Warto mieć dodatkową warstwę odzieży na tę okoliczność.
  • Jeśli wybieracie się na wycieczkę w Tatry słowackie, warto wykupić ubezpieczenie. Akcje Horskiej Zachrannej Slużby są płatne.

Czas zwiedzania

Tatrzańską świątynię lodową w sezonie 2023/24 zwiedzać można codziennie od 17 listopad 2023 do 14 kwietnia 2024. Aktualne godziny otwarcia, informacje o koncertach i wydarzeniach odbywających się w świątyni można sprawdzić na stronie https://www.vt.sk/

Dojazd

Najkrótsza droga na Hrebienok prowadzi ze Starego Smokowca.
Granicę polsko-słowacką przekraczamy zazwyczaj na przejściu Jurgów-Podspady.
W Podspadach skręcamy w lewo, w stronę Tatrzańskiej Kotliny, w drogę nr 66 (tzw. Droga Wolności/Cesta Slobody). Za Tatrzańską Kotliną, w prawo, drogą 537, przez Tatrzańską Łomnicę do Starego Smokowca. 

Parking

W Starym Smokowcu zaparkować można w okolicach kościółka i Grandhotelu albo nieco dalej w podziemiach apartamentowca.
Koszt całodziennego postoju – 10 euro (listopad 2023 r.).

Opłaty

Wstęp do lodowej świątyni jest bezpłatny. Jeżeli zatem na Hrebienok dotrzemy pieszo, opłat brak.
Inna opcja to skorzystanie z kolejki kursującej ze Starego Smokowca.

Kolejka na Hrebienok

Cennik biletów sprawdzić można tu. Dla posiadaczy kart Gopass przewidziano zniżki.

Trasa

Stary Smokovec – Hrebienok – Stary Smokovec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *